W dniach 14–20 października 2019r. odbyła się czwarta już mobilność w ramach projektu Erasmus+

"Odnawialne źródła energii – naszą szansą na czyste powietrze w Europie". Tym razem wyjazd szkoleniowy był do Stambułu w Turcji. Wzięli w nim udział uczniowie klasy 2d Technikum Inżynierii Sanitarnej wraz z nauczycielami zawodu.

Kilkudniowy pobyt w Stambule obejmował nie tylko szkolenia, prezentacje i warsztaty dotyczące tematu naszego projektu, ale także możliwość odwiedzenia instytucji, które w praktyce wykorzystują najnowsze osiągnięcia technologiczne w dziedzinie alternatywnych źródeł energii. W ostatnim dniu zajęć projektowych obejrzeliśmy bardzo ciekawą prezentację na temat elektrycznych i elektronicznych śmieci, po której wywiązała się dyskusja na temat problemu dotykającego cały świat – co zrobić z tymi śmieciami, które tak bardzo zagrażają naszemu środowisku naturalnemu i zanieczyszczają je w sposób często nieodwracalny.

Jednakże projekty unijne to także wymiana kulturalna i poznawanie tradycji innych narodów – a w Stambule jest co poznawać – przebogata historia, fascynujące zabytki i życie codzienne mieszkańców tego niezwykłego miasta -  nie można było tego nie poznać. Nasi gospodarze zorganizowali dla wszystkich uczestników spotkania wspaniały spacer ulicami Starego Miasta połączony ze zwiedzaniem jednego z najważniejszych zabytków – Bazyliki Hagia Sophia. Odwiedziliśmy również największy w Stambule Meczet Sulejmana.

Ten wyjazd na długo pozostanie w naszej pamięci, również ze względu na miłe i ciepłe przyjęcie nas przez naszych tureckich gospodarzy – uczniów i nauczycieli naszej partnerskiej szkoły Güngoren Mesleki Egitim Merkezi.