W Andaluzji w Hiszpanii, w miejscowości Almerimar rozegrane zostały Mistrzostwach Europy Juniorów (do lat 17) w Petanque.

W reprezentacji Polski wystąpiło dwóch uczniów naszej szkoły - Wojciech Grzybowski i Krystian Tyrlik (obaj z klasy 2dT), na co dzień grający w Żywieckim Klubie Boules. Ponadto drużynę narodową stanowili Maurycy Klimaszewski z Białostockiego Klubu Petanque i Sebastian Domanus z Myślenickiego Klubu Petanque. W mistrzostwach Starego Kontynentu wzięło uział 19 narodowych reprezentacji. W pierwszym dniu mistrzowskiego turnieju zespoły zagrały pięć rund.  Nasi juniorzy rozpoczęli turniej od porażki z Czechami 5:13, ale zaraz poprawili sobie humory, zwyciężając z Holandią 13:9, po czym trafili na gospodarzy - Hiszpanów. Na Półwyspie Iberyjskim petanka jest nie mniej popularna jak we Francji. Młodzi Hiszpanie, mocno dopingowani przez swoich kibiców, wygrali z Biało-Czerwonymi 13:6. Końcówka pierwszego dnia była bardzo dobra dla naszej ekipy prowadzonej przez trenera Wojciecha Cilindzia. Juniorzy wygrali jeszcze z Węgrami 13:5 i Anglikami 13:10.Trzy zwycięstwa i dwie porażki - ten bilans Polaków pozwolił im zająć 9 miejsce. I w rozgrywkach grupowych trafili na „jedynkę” Francję, Niemcy oraz ponownie na Węgrów. Stawką grupowych zmagań był awans do ćwierćfinałów, a uzyskiwały go dwie najlepsze drużyny. Niestety, młodzi polscy zawodnicy nie poradzili sobie z presją. W pierwszym spotkaniu przegrali z Niemcami 1:13. W kolejnym spotkaniu nie mogli więc pozwolić sobie na porażkę. Ich rywalami byli Węgrzy, z którymi już wygrali na mistrzostwach. Jednak w drugim meczu do głosu doszły nerwy. Po bardzo słabym początku przegrywali 0:6. Polacy z mozołem odrabiali straty doprowadzając do remisu 11:11. Jednak ostatnia partia zakończyła się porażką za dwa punkty, a to oznaczało brak awansu do „ósemki” mistrzostw.    Biało-Czerwonym pozostał Puchar Narodów, czyli rywalizacja drużyn, które nie awansowały do ćwierćfinałów. W nim nasi juniorzy  zdobyli brązowy medal pokonując Danię 13:2 i przegrywając w walce o finał z Norwegią 7:13. Obok rywalizacji drużynowej w mistrzostwach Europy rozgrywany jest konkurs strzału precyzyjnego, polegający na trafianiu kulą do wyznaczonego celu ustawionego w pięciu kombinacjach z czterech odległości 6, 7, 8 i 9 metrów. Uczeń naszego Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej Krystian Tyrlik po uzyskaniu 36 punktów awansował do ćwierćfinału, w którym przegrał z Belgiem Tristiane Alexandre 21:28. Krystian zajał ostatecznie wysokie 5-8 miejsce w mistrzostwach Europy.
Dodajmy, że Wojtek Grzybowski i Krystian Tyrlik rok temu wystąpili w mistrzostwach świata juniorów w petanque, które rozegrane zostały w Chinach w mieście Kaihua. W tych zawodach polska drużyna zajęła bardzo wysokie 9 miejsce.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.