Woda jest niezbędna do życia. Używamy jej codziennie do wielu czynności: do picia, do kąpieli, do prania i mycia naczyń czy podlewania kwiatów.

Niezależnie od jej końcowego przeznaczenia, woda musi spełnić szereg wymogów zanim trafi do kranów w naszych domach. Mało kto jednak, odkręcając kran zastanawia się nad złożonością procesów, jakim poddawana jest woda przeznaczana do codziennego użytku.

Uczniowie klasy 2dT z Technikum Urządzeń Sanitarnych już mają tę świadomość, dzięki wycieczce do stacji uzdatniania wody w Kobiernicach, gdzie z bliska mogli poznać procesy technologiczne, jakim poddawana jest woda od momentu ujęcia, aż do etapu zdatności do użytku w gospodarstwie domowym.

Uczniowie zapoznali się z poszczególnymi etapami procesu, odwiedzając czerpnię (ujęcie wody na rzece Sole), pompownię, stawy infiltracyjne, aeratory, filtry, zbiornik pośredni, zbiornik płuczący i chlorownię – czyli miejsce, w których następuje dezynfekcja wody,  zanim zostanie ona wpompowana do wodociągów miejskich.

Uczniowie pozytywnie ocenili wycieczkę – dzięki niej uzupełnili wiedzę nabytą podczas zajęć na lekcjach z wodociągów, uznali też, że oprowadzono ich i zaznajomiono z procesem w bardzo ciekawy sposób.

Dziękujemy firmie „AQUA” w Bielsku- Białej za możliwość zwiedzania obiektów wodociągowych w Kobiernicach.