Kolejny raz  gościliśmy na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo Hutniczej w  Krakowie.

24.11.2016r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w wykładach prowadzonych przez nietuzinkowych  wykładowców.

Wizyta na Akademii Górniczo - Hutniczej umożliwiła uczniom zapoznanie sie ze stosowanymi w geodezji skanerami i bezzałogowymi statkami latającymi (dronami) oraz była okazją do wysłuchania wykładów z geodezji inżynieryjnej o toromierzach i z geodezji górniczej o budowie i pomiarach tunelów.

Uczniowie mogli samodzielnie wykonać pomiar skanerem 3D. Skanowanie laserowe 3D to metoda pomiaru pozwalająca przenieść dowolny, rzeczywisty obiekt do środowiska trójwymiarowego. To nowoczesna metoda, dzięki której w krótkim czasie rejestruje się setki tysięcy punktów, a każdy z nich posiada precyzyjnie określone w przestrzeni współrzędne. Uzyskana w ten sposób chmura punktów stanowi realistyczny, trójwymiarowy model punktowy mierzonego obiektu. Technologia skanowania 3D w porównaniu do tradycyjnych metod pomiarowych charakteryzuje się precyzją i błyskawicznym czasem pomiaru przy zachowaniu zbliżonego kosztu pracy.  W ramach ćwiczeń cała grupa została  zeskanowana, a skany posłużą do dalszej nauki o opracowywaniu chmury punktów.

Wykłady prowadzili :

1 Wykład - mgr inż. Szlapińska Sylwia i mgr inż. Radosław Piskorski

2 Wykład - dr inż. Edyta Puniach i mgr Michał Nędzka

3 Wykład - dr hab. inż. Zygmunt Niedojadło prof. nadzwyczajny AGH

4 Wykład - dr hab. inż. Michał Strach

5 Wykład - dr hab. inż. Rajmund Oruba prof. nadzwyczajny AGH.