Uczniowie klasy 2 technikum geodezyjnego brali udział GISDay 2017

W dniu 15. listopada 2017 roku w zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego GUIDO w Zabrzu pod patronatami Wicemarszałka Województwa Śląskiego, Wojewody Śląskiego, Prezydenta Miasta Zabrze oraz SGP odbyła się konferencja pt. "Fedruj wiedzę o GIS w podziemiach Guido".

W konferencji wzięło udział 230 osób (tyle pomieściła sala koncertowa), a wśród nich pracownicy spółek branżowych, administracji, doktoranci, studenci, uczniowie szkół średnich.

Tegoroczna konferencja była wyjątkowa i nie tylko ze względu na merytorykę ale również i na miejsce. Odbyła się na poziomie 320m pod powierzchnią ziemi w Komorze Badawczej nr 8 Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego GUIDO.

Następnie przeszliśmy pod opieką przewodników korytarzami kopalni do niebanalnej przestrzeni sali konferencyjnej. Punktualnie o 9.00 nastąpił start konferencji, którą otworzył Wicemarszałek Województwa Śląskiego Stanisław Dąbrowa po przywitaniu wszystkich gości przez Dyrektor WODGiK Katowice Alicję Kulka, organizatora wydarzenia.

Zaprezentowano bardzo interesujące tematy z dziedziny GIS-u omawiane przez dr hab. inż. Dariusza Gotliba prof. PW, który przedstawił kierunki rozwoju GIS w Polsce w świetle Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, dr hab. inż. Violettę Sokołę - Szewiołę prof.Polsl. która omówiła zastosowanie GIS do oceny skutków oddziaływania wstrząsów indukowanych eksploatacją złóż węgla kamiennego na obiekty budowlane. Marcin Paź z Esri Polska w sposób lekki i przejrzysty pokazał zastosowanie GIS Esri w służbie e-przyszłości. Natomiast Izabella Leszczyniak ze ŚCSI w Katowicach zaprezentowała śląski ORSIP, a na zakończenie Piotr Pachół z-ca dyrektora WODGiK omówił BDOT 10k oczami użytkowników.

Zupełnie odmienną prezentację, wydawałoby się niezwiązaną z tematem konferencji przedstawił dr Marek Kaczmarzyk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Swoje wystąpienie poświecił tematowi ludzkiego mózgu w kontekście nowoczesnych technologii. Ten niezwykły organ naszego ciała, który ciągle rozwija się z niesamowitym tempem nadal pozostaje dla nas zagadką. Ewoluuje pod znaczącym wpływem środowiska zewnętrznego i oczywiście nowych technologii a ludzie wciąż szukają odpowiedzi na pytanie kiedy ludzki mózg jest dojrzały, jego akie ma ograniczenia i możliwości – prezentacja ta zrobiła na naszych gościach niezwykłe wrażenie, a rozmowy na jej temat toczyły się w do późna w kuluarach. Wszak temat ten dotyczy nas wszystkich, bez wyjątku.

Prezentacje przeplatały bardzo ciekawe filmy dotyczące tematyki konferencji.

Dodatkowa atrakcją dla uczestników, z której nie można było nie skorzystać było zwiedzenie zabytkowej kopalni. Odkrywanie poziomu 320 okazało się niesamowitą podziemną przygodą, wiązało się przede wszystkim z poznawaniem rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych. Największymi atrakcjami na poziomie 320 m była podwieszana kolejka, którą przejechaliśmy część trasy w rejon pracy dwóch kombajnów górniczych, chodnikowego i ścianowego. Tam z bliska zobaczyliśmy, jak pracują te potężne maszyny do urabiania skał i węgla. Jest to jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie udostępniona dla turystów! Przekonaliśmy się, jak wygląda ciężka praca górnika, w jakich warunkach wydobywa się węgiel. Przeszliśmy przez prawdziwy labirynt górniczych wyrobisk – momentami było stromo i ciasno! Tutaj mieliśmy okazję przekonać się dlaczego na całej trasie turystycznej należy zawsze mieć hełm chroniący głowę. Choć Kopalnia Guido od lat nie wydobywa węgla, to na trasie turystycznej go nie brakuje, w zupełnie surowej formie pokładu o grubości nawet do dwóch metrów.

Na powierzchnię wyjechaliśmy zakurzeni i zadowoleni, z głowami pełnymi wrażeń i wnioskiem, że wolimy jednak zajmować się GIS-em.

Źródło: http://www.wodgik.katowice.pl/aktualnosci