Za dwa dni będziemy obchodzić 100- lecie odzyskania niepodległości.

Są w dziejach narodów chwile szczególne, chwile, o których nie wolno zapominać. Są ludzie, bez których historia Narodu traci swój urok i znaczenie. Jakże odmienna byłaby sytuacja Polaków, gdyby zdołano wymazać z naszej świadomości datę 11 listopada, a jest to dzień szczególny dla każdego Polaka, obchodzony uroczyście w całym kraju, także w naszej szkole, Zespole Szkół Budowlano Drzewnych.

Celem przygotowanej akademii było przedstawienie i przypomnienie uczniom drogi, która prowadziła do wolności. Wśród ludzi, którzy stali się symbolami ówczesnych wydarzeń był Józef Piłsudski. Jednakże droga prowadząca do 1918 roku, była naznaczona ofiarą wielu Polaków, o czym przypominają kolejne zrywy powstańcze, a przypominanie ważnych wydarzeń i postaci historycznych jest moralnym obowiązkiem Polaków, żyjących w wolnej Polsce.

Kolejnym celem widowiska artystycznego było zaznajomienie uczniów z historią lokalną i postaciami, które, po wybuchu pierwszej wojny światowej, zaangażowały się w walkę o odzyskanie niepodległości. Warto pamiętać, że z terenu Żywiecczyzny i okolicznych miejscowości wyruszyło około tysiąca młodych ludzi. I o nich właśnie wspominali uczniowie, przywołując kilka znaczących nazwisk, a zwłaszcza Henryka Janicha, Józefa Ścieszkę i niespełna siedemnastoletniego Stefana Dyczkowskego. Aby wzmocnić przekaz historyczny, uczniowie zaprezentowali scenki tematyczne, piosenki nawiązujące o danej sytuacji. Potwierdzeniem były przestawione wydarzenia np. z Wrześni, po których nastąpiło uroczyste wykonanie „Roty” Marii Konopnickiej, następnie przysięgi żołnierskiej, upamiętniającej kompanię Sokołów pod dowództwem Tadeusza Janicha, która 26 sierpnia 1914 wyruszyła szlakiem Żelaznej Brygady Karpackiej.

Wolność nie jest przywilejem, lecz zadaniem, dlatego celem kolejnej części przedstawienia było przypomnienie kilku uniwersalnych wypowiedzi na ten temat, aby młodzi ludzie zapamiętali, że nie ma wolności bez solidarności i miłości – jak twierdził Jan Paweł II, a Tacyt przestrzegał: Nie wolno mylić wolności z samowolą, bo tylko głupcy samowolę nazywają wolnością. Na zakończenie wykonano dwie piosenki: „Wolność” Marka Grechuty oraz „Wolność kocham i rozumiem” zespołu Chłopcy z Placu Broni.