"Gdy ktoś się zaczyta,
                               zawsze się albo czegoś nauczy,
                               albo zapomni o tym, co mu dolega,
                               albo zaśnie - w każdym razie wygra."
                                                       

                                                                                                   Henryk Sienkiewicz

biblioteka informacje

Biblioteka jest czynna od poniedziałku do piątku w następujących godzinach:

poniedziałek 7:50 - 16:00

wtorek 7:50 - 16:30

środa 7:50 - 15:00

czwartek 7:50 - 15:00

piątek 7:50 - 14:00

 

 ZAPRASZAMY!!! 

Pracownicy biblioteki:

mgr Anna Lubińska
mgr Izabela Raczek

 

WYPOŻYCZALNIA

wypozyczalnia

Biblioteka zawiera obecnie około 14 tysięcy książek. Księgozbiór jest stale wzbogacany o nowe pozycje. Prenumerujemy 8 czasopism. Posiadamy 129 kaset video, 118 płyt CD i DVD.
Książki w wypożyczalni ułożone są zgodnie z wymogami Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej (UKD). Poza lekturami każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie.

Proponujemy książki z dziedziny beletrystyki, przygodowe, młodzieżowe, historyczne, z historii sztuki, z poszczególnych dziedzin zawodowych, wojenne, psychologiczne, filozoficzne, i inne.

W wypożyczalni znajduje się regulamin biblioteki i katalogi.

Zbiory biblioteczne zostały skomputeryzowane.

CZYTELNIA

„Pokój bez książek
jest jak ciało bez duszy.”
Cyceron

czytelnia

Czytelnia jest miejscem cichej nauki. Wyposażona jest w księgozbiór podręczny (słowniki, encyklopedie, leksykony). Przechowujemy tu czasopisma i książki z pedagogiki (dydaktyka i metodyka). Tu znalazły też miejsce ważne dokumenty szkolne (Statut, Program Wychowawczy, Profilaktyczny, Program Rozwoju itd.).

Czytelnia jest pracownią interdyscyplinarną. Znajdują się tutaj cztery komputery z internetem, z których może skorzystać każdy czytelnik. Uczniów prosimy o wpisywanie się do specjalnej księgi osób korzystających z internetu.

 

KATALOGI

„Bez porządnej biblioteki w szkole
porządnie uczyć się nie da”.
Jadwiga Andrzejewska

katalogi

Biblioteka szkolna posiada trzy rodzaje katalogów: alfabetyczny, rzeczowy i przedmiotowy.

Katalog alfabetyczny to zbiór kart katalogowych, uporządkowanych alfabetycznie według nazwisk autorów.

Katalog rzeczowy to także zbiór kart katalogowych, ułożonych według pewnych działów zgodnie z Uniwersalną Klasyfikacją Dziesiętną (UKD).

Katalog przedmiotowy – tu z kolei karty katalogowe ułożone są według określonych tematów.

Nasza biblioteka posiada też kartotekę o Żywiecczyźnie. Zawiera zbiór kart katalogowych, z których każda opisuje publikację poświęconą naszemu miastu i regionowi. Księgozbiór o Żywiecczyźnie jest stale wzbogacany.

CZASOPISMA

Przedstawiamy czasopisma aktualnie prenumerowane przez naszą bibliotekę szkolną. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z nimi. 

CHEMIA W SZKOLE

chemia

Dwumiesięcznik, czasopismo dla nauczycieli chemii wszystkich typów szkół oraz wykładowców
i studentów chemii o kierunkach pedagogicznych.

 

 DZIAŁKOWIEC

dzialkowiec

Miesięcznik dla właścicieli małych ogrodów i działek, pełen porad, kolorowych zdjęć i odpowiedzi na listy czytelników. Najstarszy magazyn ogrodniczy w Polsce. Prezentuje pełen zakres wiedzy ogrodniczej.
W każdym numerze czasopisma znajdziemy informacje na temat: roślin ozdobnych, roślin sadowniczych, warzyw, ziół, nawożenia i ochrony roślin. Doradzamy jak pomysłowo i funkcjonalnie urządzić ogród. Ponadto zawiera ono porady praktyczne dotyczące narzędzi i sprzętu ogrodniczego, nowości ogrodnicze, porady na temat zdrowia, zdrowego odżywiania i urody. Wysoką jakość czasopisma gwarantuje współpraca z wieloma ośrodkami naukowymi i ponad 300 specjalistami z różnych dziedzin ogrodnictwa i autorytetami naukowymi w swojej dziedzinie, a przy tym praktykami.

 

GEODETA

geodeta

To czasopismo jest największym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, fotogrametrii, teledetekcji, nawigacji satelitarnej. Przedstawia najnowsze rozwiązania techniczne stosowane w kraju i za granicą, informuje o pracach polskich naukowców, zmianach w prawie oraz sytuacji panującej na krajowym rynku geoinformacji.

 

GEOGRAFIA W SZKOLE

geografia

Czasopismo dla nauczycieli geografii w gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych, jak również nauczycieli przyrody w szkołach podstawowych. Zamieszcza m.in. informacje na temat najnowszych osiągnięć w dziedzinie nauk geograficznych, wiadomości o wydarzeniach politycznych, gospodarczych, społecznych – z Polski i ze świata, informacje o zjawiskach fizyczno-geograficznych. Artykuły merytoryczne wzbogacone są o materiały metodyczne, zawierające przykłady, jak wykorzystać zdobytą wiedzę na zajęciach lekcyjnych. Autorami artykułów są pracownicy naukowi wyższych uczelni oraz instytutów naukowych.

 

GŁOS NAUCZYCIELSKI

glos

Czasopismo społeczno - oświatowe skierowane do nauczycieli, wychowawców, pracowników placówek oświatowo-wychowawczych. Autorami artykułów zamieszczanych w „Głosie Nauczycielskim” są najczęściej nauczyciele, którzy piszą o tym, co ich boli, dzielą się swoimi doświadczeniami z pracy zawodowej. Warta uwagi jest zamieszczona wkładka z poradami prawnymi, z której nauczyciele mogą dowiedzieć się wielu informacji na temat ich nurtujący. Tygodnik ten warty jest polecenia nauczycielom, ze względu na poruszane w nim sprawy bliskie środowisku nauczycielskiemu. Dlatego czasopismo to stało się znaczącym głosem tych, dla których sprawy oświaty i wychowania są bardzo ważne.

 

KURIER FRYZJERSKI

kurier fryzjerski

To najnowszy, polski magazyn branży fryzjerskiej i kosmetycznej na miarę XXI wieku, który jest odpowiedzią na przeciętność obecną w mediach prasowych. To poradnik dla osób szukających informacji i inspiracji z dziedziny fryzjerstwa. To także magazyn dla klientów salonów fryzjerskich, którzy mają możliwość zapoznania się ze światowymi tendencjami stylizacji, koloryzacji i pielęgnacji włosów. Na łamach magazynu zamieszczane są aktualne kolekcje światowych stylistów, techniki strzyżeń i koloryzacji, relacje z imprez targowych i szkoleń, wywiady oraz prezentacje firm działających w branży. Magazyn przedstawia też informacje o najnowszych produktach, trendach oraz podpowiada jak efektywnie i skutecznie zarządzać salonem fryzjerskim.

 

MURATOR

murator

Najpopularniejszy poradnik o tematyce budowlanej. Od 20 lat pomaga Polakom w budowie ładnych, trwałych i zdrowych domów. W każdym numerze praktyczne porady i opis wybranych zagadnień związanych z budową, wykańczaniem i remontem domu.

 

PRZEGLĄD WŁÓKIENNICZY

przeglad wlokienniczy

Miesięcznik „Przegląd Włókienniczy – Włókno Odzież Skóra” jest ogólnopolskim czasopismem naukowo-technicznym, niezbędnym menedżerom, inżynierom, technikom i technologom zatrudnionym w przemyśle lekkim, pracownikom naukowym w instytutach naukowo-badawczych i na wyższych uczelniach związanych z tą dziedziną oraz studentom. Czasopismo obejmuje wszystkie sektory przemysłu lekkiego, skupiając się na prezentowaniu dorobku naukowego. Ponadto w każdym numerze można znaleźć branżowe aktualności: informacje o działalności firm przemysłu lekkiego, informacje o najważniejszych targach i konferencjach, rozmowy i opinie z przedstawicielami przemysłu i handlu, nowości technologiczne, tendencje w tekstyliach, odzieży i skórze.

 

WODOCIĄGI I KANALIZACJA

wodociagi

Miesięcznik dla branży wodno – ściekowej, przedsiębiorstw, projektantów, wykonawców. To czasopismo o specjalistycznym profilu dotyczącym: praktycznego projektowania urządzeń z uwzględnieniem aspektów naukowych i ekonomicznych, najnowszych polskich i zagranicznych osiągnięć naukowo-technicznych, najnowszych przepisów prawa branżowego wraz z ich interpretacją, zarządzania przedsiębiorstwami wodno-kanalizacyjnymi, eksploatacji obiektów gospodarki wodno-ściekowej, ekonomicznego prowadzenia inwestycji, informacji o sposobach finansowania inwestycji.