Poradnik dla rodziców.

Dlaczego nastolatki piją alkohol?

Umiarkowane picie alkoholu jest atrakcyjne dla wielu dorosłych, ponieważ:Ułatwia przeżywanie przyjemności;Przynosi ulgę w przykrych momentach życia;Ułatwia odpędzanie smutnych myśli;Uprzyjemnia spotkania z innymi ludźmi;Jest częścią celebrowania uroczystości i sukcesów.

Nastolatki o tym wszystkim wiedzą i doznają pokusy skorzystania z tych atrakcji. Oprócz tego mają ważne dodatkowe powody skłaniające do picia.Nasze dorastające dzieci często sięgają po alkohol:Aby czuć się dorosłym;Aby dopasować się do otoczenia;Aby czuć się dobrze i być na luzie;Aby wyrazić swoją potrzebę buntu i chęć zmierzenia się z ryzykiem;Ponieważ alkohol jest łatwo dostępny.

Istnieją jednak bardzo ważne powody, by nastolatki alkoholu nie piły. Dzięki zrozumieniu przyczyn sięgania po alkohol przez nastolatki, rodzice mogą lepiej i skuteczniej pomagać swoim dzieciom w tym, żeby nie piły.

Jak wspierać abstynencję dziecka?

Nie częstuj swego dziecka alkoholem i nie pozwól, by robili to inni członkowie rodziny lub znajomi. Wprawdzie wiele nastolatków już pije alkohol i część z Państwa się na to godzi, bo czuje się wobec tego faktu bezsilna, albo to lekceważy, to trzeba jednak powiedzieć dziecku jasno i zdecydowanie, że z piciem alkoholu ma poczekać do pełnoletności. Trzeba powiedzieć jeszcze wyraźniej, że bardzo wielu dorosłych ludzi (w Polsce jest, co piąta dorosła osoba), na propozycje wypicia alkoholu odpowiada "dziękuję, nie piję". Abstynencja z wyboru jest dla milionów ludzi atrakcyjnym i wartościowym stylem życia.

Praktyczne wskazówki dla rodziców:

Ustal z dzieckiem jasne zasady dotyczące alkoholu: Nie zgadzam się, żebyś pił/a. Nie pij nawet piwa. Powiedz dziecku, ze zakaz ten wynika z miłości i troski o Jego dobro;Wytłumacz dziecku, jakie jest ryzyko związane z piciem alkoholu. Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą być dla Ciebie szkodliwe, ponieważ się jeszcze rozwijasz. Twój organizm i psychika jeszcze nie są ukształtowane. Picie może uszkodzić coś delikatnego cennego w twoim życiu;Porozmawiaj z dzieckiem o tym, jak ma sobie radzić z presją rówieśników namawiających do picia alkoholu, podsuń mu kilka pomysłów na skuteczne odmawianie: Zależy mi na Waszym towarzystwie chcę się bawić, ale nie muszę i nie chcę podkręcać się alkoholem. Postanowiłem, ze nie będę pił, i chcę być wierny sobie;Bądź dobrym przykładem. Nie nadużywaj alkoholu w obecności dziecka i nie pokazuj mu, że zabawa musi być związana z piciem alkoholu;Nie wahaj się powiedzieć opiekunowi dziecka i rodzicom jego kolegów, z którymi spędza wolny czas, że nie życzysz sobie, żeby Twoje dziecko piło. Uczyń ich sojusznikami w tej sprawie. Masz prawo decydować o bezpieczeństwie swego dziecka.

Czy pozwalać dorastającemu dziecku pić alkohol w domu?

To trudne pytanie zadają sobie niektórzy rodzice. W tej sprawie istnieją duże różnice zdań wśród specjalistów i rodziców.

Polskie prawo zabrania sprzedawania i podawania napojów alkoholowych osobom niepełnoletnim, więc picie alkoholu poza domem rodzinnym oznacza nie tylko ryzyko szkód, ale także łamanie prawa.Jakie powody mogą przemawiać za zgodą rodziców na picie dziecka w domu?stworzenie okazji do uczenia dziecka rozsądku i odpowiedzialności w sprawie picia alkoholu;wzmacnianie procesu stopniowego dorastania dziecka poprzez dopuszczanie do pełnego udziału w celebrowaniu uroczystości rodzinnych.

Jakie niebezpieczeństwa wynikają ze zgody rodziców na picie alkoholu przez dziecko w domu?osłabienie wartości abstynencji;dziecko może rozumieć zgodę rodziców jako ich ogólne przyzwolenie na spożywanie alkoholu;obniża się poczucie ryzyka związanego z piciem alkoholu.

Decyzja w tej sprawie jest podejmowana indywidualnie przez każdą rodzinę. Warto ją poważnie przemyśleć i omówić w gronie rodziny.

I najważniejsza sprawa - podstawą ewentualnej decyzji musi być porozumieniem między rodzicami i dzieckiem.

Sygnały ostrzegawcze, że moje dziecko pije

Wprawdzie niektóre z opisanych poniżej objawów mogą być naturalne dla normalnego procesu dojrzewania, należy jednak zwrócić uwagę na dziecko, gdy kilka tych zjawisk występuje jednocześnie

wyraźny spadek zainteresowania zajęciami, które poprzednio były dla dziecka atrakcyjne;zwiększenie poziomu frustracji, stresu i rozdrażnienia;problemy w szkole z nauką i zachowaniem;izolowanie się od kontaktów rodzinnych i skrywanie szczegółów dotyczących życia poza domem;częste zmiany nastroju;zmiany zwyczajów związanych z jedzeniem i zasypianiem;zapach alkoholu;zaniedbywanie wyglądu i stroju;zwiększenie potrzeb finansowych i ukrywanie sposobu wydatkowania "kieszonkowego". Znikanie drobnych sum pieniędzy w domu lub nieoddawanie reszty z zakupów zlecanych przez rodziców;nawiązywanie podejrzanych znajomości;reagowanie rozdrażnieniem na próby uzyskania przez rodziców informacji o tych kontaktach.

Tego typu sygnały ostrzegawcze mogą wskazywać nie tylko na picie alkoholu, ale także na zażywanie narkotyków!!!!!!!!

Tekst przedstawia w skrócie broszurkę pt." Nasze dzieci i alkohol" Poradnik dla rodziców. Wydany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

{slider Jak rozpoznać czy moje dziecko bierze?}

Pierwsze próby z narkotykami dziecko zwykle starannie ukrywa przed dorosłymi. Wszelkie niepokojące zmiany będzie Ci pewno łatwiej zauważyć, jeśli masz z dzieckiem dobry kontakt, wiele ze sobą rozmawiacie i dużo czasu spędzacie razem.

Pamiętaj jednak, że niektóre zachowania i postawy mogą mieć inne przyczyny, takie jak kłopoty szkolne lub rodzinne, zranione uczucia, niepowodzenia w kontaktach z rówieśnikami i wiele innych, które należy traktować równie poważnie i starać pomóc dziecku je rozwiązać.

Na co powinieneś zwrócić uwagę:

Zachowanie

Zwróć uwagę na zachowanie Twojego dziecka. Powinny zaniepokoić Cię wszelkie radykalne zmiany w jego sposobie bycia, a zwłaszcza:

huśtawka nastrojów, naprzemienne ożywienie i ospałość,nadmierny apetyt lub brak apetytu,porzucenie dotychczasowych zainteresowań,kłopoty w szkole (słabsze oceny, konflikty z nauczycielami, wagary),izolowanie się od innych domowników,zamykanie się w pokoju, niechęć do rozmów,zamykanie swojego pokoju na klucz, akcentowanie potrzeby prywatnościczęste wietrzenie pokoju, używanie kadzidełek i odświeżaczy powietrza,wypowiedzi zawierające pozytywny stosunek do narkotyków,zmiana grona przyjaciół, zwłaszcza na starszych od siebie,krótkie rozmowy telefoniczne prowadzone półsłówkami,późne powroty lub nagłe wyjścia z domu,bunt, łamanie obowiązujących w domu zasad,kłamstwa, wynoszenie wartościowych przedmiotów z domu,powtarzające się zgłaszanie przez dziecko zagubień lub kradzieży przez rówieśników drobnych sum pieniędzy,kłopoty z koncentracją,zmiany w porach spania,nadmierne reakcje na krytykę lub niewielkie nawet niepowodzenia.

Powrót do spisu treści

Wygląd zewnętrzny

nowy styl ubierania się,szybkie wychudzenie lub nagły wzrost masy,przewlekły katar, krwawienie z nosa,zaburzenia pamięci oraz toku myślenia,przekrwione oczy, nadmiernie zwężone lub rozszerzone źrenice nie reagujące na światło,bełkotliwa, niewyraźna mowa,brak zainteresowania swoim wyglądem i nieprzestrzeganie zasad higieny,słodkawa woń oddechu, włosów, ubrania,ślady po ukłuciach, ślady krwi na bieliźnie, "gęsia skórka".

Powrót do spisu treści

Narkotyki lub przybory do ich używania

fifki, fajki, bibułki papierosowemałe foliowe torebeczki z proszkiem, tabletkami, kryształkami lub suszemkawałki opalonej folii aluminiowej, łyżkaznaczki, białe lub kolorowe pastylki z wytłoczonymi wzorkamileki bez receptytuby, słoiki, foliowe torby z klejemigły, strzykawki

Powrót do spisu treści

UWAGA!

Nie wszystkie z wymienionych objawów muszą się pojawić.Dopiero pojawienie się kilku z wymienionych objawów może wskazywać na narkotyki.Jest mało prawdopodobne, żeby wszystkie objawy wystąpiły jednocześnie.Im głębsza faza uzależnienia, tym objawy choroby są bardziej widoczne, wynikają z utraty kontroli nad braniem środków odurzających. Wzrasta ryzyko przedawkowania i śmierci.

Powrót do spisu treści

Tzw. test oczny

Dzieci, zwłaszcza w początkowej fazie uzależnienia, starają się maskować. Ukrywają narkotyki i przybory do ich zażywania. Wietrzą często swój pokój, używają kadzidełek, odświeżaczy. Zdradzają je jednak oczy.
Jako rodzice musimy zwracać uwagę na oczy swojego dziecka. One powiedzą nam wiele.

Obserwacja ogólna oczu (w warunkach oświetlenia pokojowego).

Jeśli zauważysz u swojego dziecka:

zaczerwienienie spojówek,łzawienie,opadnięcia powieki (zakrywa od góry więcej niż 2 mm rogówki),zaczerwienienie brzegów powiek,nadmierne rozszerzenie źrenicy (średnica ponad 6 mm),nadmierne zwężenie źrenicy (średnica poniżej 3 mm),

Może to być sygnał, że w grę wchodzić mogą narkotyki. Ostrzeżeniem może być również używanie przez Twoje dziecko kropli do oczu (jeśli wiesz, że ma zdrowe oczy). Młodzi często w ten sposób maskują ww. objawy "brania".

Jeżeli w trakcie obserwacji ogólnej oczu dziecka
zauważysz coś podejrzanego,
zastosuj prostą metodę badania oczu:

Reakcja źrenic na światło Skieruj światło latarki kolejno na poszczególne oczy dziecka. Jeśli reakcja źrenic na światło jest nienaturalnie powolna, coś jest nie tak.
Obserwacja oczopląsu Poruszaj palcem przed oczami dziecka. Zatrzymaj palec nieruchomo na kilkanaście sekund. Jeśli zauważysz oczopląs gałek ocznych lub ich drgania podczas wpatrywania się w nieruchomy palec, może to być objaw zażywania narkotyku.
Obserwacja zbieżności oczu Przesuwaj palec z odległości ok. 20 cm do czubka nosa i przytrzymaj go dotykając do nosa dziecka przez ok. 5 sek. Jeśli dziecko nie potrafi śledzić ruchu palca, może to być niepokojący sygnał.

Składniki testu Metoda badania Główne objawy
Ocena ogólna obserwacja oczu w warunkach oświetlenia pokojowego zaczerwienienie spojówek, łzawienie, opadnięcie powieki, zaczerwienienie brzegów powiek
Rozmiary źrenic ocena szerokości źrenic (test jest dodatni, gdy w oświetleniu pokojowym średnica węższa niż 3 mm lub szersza niż 6 mm) rozszerzenie źrenicy, zwężenie źrenicy
Reakcja źrenic na światło kierujemy światło latarki kolejno na każde oko leniwe zwężenie lub brak zwężenia pod wpływem światła
Obserwacja oczopląsu polecamy wodzenie oczami za palcem w płaszczyźnie poziomej i pionowej oczopląs gałek ocznych w jednej lub w każdej pozycji, niemożność wpatrywania się w nieruchomy palec bez drgań gałek ocznych
Obserwacja konwergencji (ruchu zbieżnego gałek ocznych) przesuwamy palec z odl. 15 cm do czubka nosa z poleceniem śledzenia ruchu palca i utrzymujemy palec przy czubku nosa około 5 sek. niemożność śledzenia ruchu palca obydwoma oczami, brak ruchu zbieżnego, jednego lub obydwu oczu, niemożność utrzymania konwergencji przez 5 sek.

Test oczny opracowano na podstawie artykułu
"Test oczny ..." Jerzego Toczołowskiego i Jacka Ciechana
z II Kliniki Okulistyki Akademii Medycznej w Lublinie,
zamieszczonego w czasopiśmie "Medicus" nr 3/98.

Informacje na tej stronie udostępnione zostały dzięki uprzejmości KW Policji w Szczecinie.