Wasza siłą są słowa” - to hasło żywieckiej edycji 14. Objazdowego Przeglądu Filmów Dokumentalnych Watch Docs (14-21.03.2016r), w ramach którego organizowany jest Konkurs Debat Oxfordzkich.

W tym roku zaprezentowano filmy dotyczące bieżącej sytuacji polityczno- społecznej na świecie („ U fryzjera” , „Katastrofa na morzu”, „Twarz Ukrainy”).

W poniedziałek 14- marca i we wtorek 15- marca, przed projekcją wybranych filmów odbyły się debaty oxfordzkie na temat: „Współczesna młodzież nie jest tolerancyjna”. W debacie uczestniczyło sześć szkół ponadgimnazjalnych, w następujących układach debatujących (w nawiasach wynik punktowy):

I. Zespół Szkół Leśnych i Drzewnych w Żywcu i Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu (4:6);

II. Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Moszczanicy i Zespól Szkól Ogólnokształcących i Zawodowych w Milówce (4:7);

III. Liceum im. M. Kopernika w Żywcu i Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu (11:17).

W kinie „Janosik” udostępniono nam przestrzeń do wyrażenia swojej opinii i poglądów w oparciu o fakty. Nie łatwo było odsiewać rację od prawdy, a o wysokim poziomie dyskusji zdecydowała siła argumentów.

Przedstawiamy skład naszego zwycięskiego zespołu debatantów: Bartłomiej Pasierbek, Katarzyna Widuch, Sara Dudziak, Łukasz Słowik. Jednak, w skład naszej drużyny, która razem uczyła się, wspierała i pracowała metodą warsztatową, oraz brała udział w dyskusji publiczności, wchodzili: Aleksandra Jochemczyk, Oliwia Piecha, Ewelina Wróbel, Jakub Buława, Kacper Jambor.

Kochani! Spisaliście się koncertowo, Wasze atuty, to: przygotowanie, szerokie horyzonty, swada, błyskotliwość, dystans do gadulstwa przeciwników, spokój i opanowanie. Jesteśmy z Was dumni!