W pierwszych dniach listopada 2017r. uczniowie klasy 1dT - Wojciech Grzybowski i Krystian Tyrlik z klasy 1dT reprezentowali Polskę na Mistrzostwach Świata Juniorów  w Petanque w Chinach.

Na początek kilka słów o tej dyscyplinie:

Pétanque (boules, kule) jest to tradycyjna precyzyjna gra towarzyska z elementami zręcznościowym; największym zainteresowaniem cieszy się w Francji,  skąd pochodzi, ale znana jest na całym świecie, na pięciu kontynentach. Zawodnicy zrzeszeni są w ponad stu federacjach krajowych. Polska Federacja Petanque – Polski Związek Sportowy jest członkiem międzynarodowej federacji od 2003 roku. 

W petanque można grać w pojedynkę (single), w parach (dublety) oraz w trzyosobowym składzie (triplety). Podczas mistrzostw krajowych, kontynentalnych oraz światowych w zespole gra również zawodnik rezerwowy.

Gra polega na rzucaniu (puencie lub strzale) z wytyczonego okręgu metalowymi kulami w kierunku małej drewnianej kulki zwanej świnką, będącej celem rzutów. W poszczególnych rozdaniach chodzi o umieszczenie swoich kul jak najbliżej świnki.

W petanque gra się do  13 punktów lub do ukończenia czasu, jeśli wyznaczony jest limit czasowy. Punktacja w poszczególnych rozdaniach polega na ocenie, ile kul jednej drużyny jest bliższych wspomnianej świnki w danym rozdaniu od kul przeciwników.

Mało kto wie, że Wojtek i Krystian od 5 lat trenują w Żywieckim Klubie Boules (powstały w 2000r.), który pod względem wyników jest najlepszym klubem w Polsce.

Na Mistrzostwa Świata reprezentacja Polski wyleciała z Warszawy 2. listopada 2017r. Pierwsze dwa dni pobytu były okazją do zwiedzenia Szanghaiu. 4. listopada uczestnicy zostali przewiezieni do chińskiej prowincji Kaihua, gdzie odbywały się zawody. W kolejnych dniach polska drużyna odbyła następujące mecze:

z Kanadą, z wynikiem 13:2 dla Polaków;

z Włochami, którzy byli faworytami tej imprezy, z wynikiem 13:0 dla Włochów;

z Tajwanem, z wynikiem 12:5 dla Polaków;

ze Szwajcarią, z wynikiem 10:5 dla Szwajcarów;

z Anglią, z wynikiem 13:6 dla Polaków.

O wejście do najlepszej ósemki polska drużyna zagrała mecz z reprezentacją Maroka, który zakończył się wynikiem 13:1 dla Marokańczyków. W końcowej klasyfikacji drużyna z Polski zakończyła Mistrzostwa na 9. miejscu, a wśród drużyn europejskich na miejscu 5. Jak twierdzi cała społeczność petanki "Taki wynik to wielki sukces Polaków".

Warto podkreślić, że nasi uczniowie dotychczas odnieśli wiele znaczących sukcesów, między innymi dwukrotnie zdobyli Mistrzostwo Polski Juniorów (rok 2016 i 2017) i Klubowe Mistrzostwo Polski (rok 2017).

Po powrocie z Chin Wojtek i Krystian rozpoczęli przygotowania do następnego sezonu pod okiem trenera - pana Andrzeja Śliża. W niedalekiej przyszłości wyjadą oni na Klubowe Mistrzostwa Europy.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia oraz wielu wspaniałych sukcesów.