Trzeci czerwca 2016 roku to dzień kolejnej edycji Międzynarodowego Konkursu Fryzjerskiego,

którego pomysłodawcami są nauczyciele z branży fryzjerskiej Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu. Pomysł organizacji konkursu zrodził się kilka lat temu, gdy nasi uczniowie zaczęli odnosić liczne sukcesy w zmaganiach tego typu. W naszym regionie takie konkurencje były jednak rzadkością, więc pojawiła się idea, żeby „Budowlanka” dołączyła do nielicznego grona organizatorów konkursów fryzjerskich. Pierwszą edycję zaliczono do konkursu regionalnego, w następnych latach ranga konkursu rosła tak, że z czasem zyskał on miano ogólnopolskiego, a od 3 lat ma zasięg międzynarodowy.

Konkurs to przede wszystkim spotkanie młodych fryzjerów z różnych regionów Polski i Europy. W zawodach biorą udział uczniowie ze szkół fryzjerskich z woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Gościmy także zaprzyjaźnione szkoły ze Słowacji i Czech. W ubiegłym roku w konkursie wzięli udział zawodnicy z Anglii, Hiszpanii i Turcji, z którymi mieliśmy okazję współpracować w ramach projektu „Zdrowie i Uroda w Europie”.

Rywalizacja odbywa się pod hasłem „WIECZOROWY ZAWRÓT GŁOWY”, dlatego że w każdej edycji jedna z konkurencji dotyczy wykonania fryzury wieczorowej. Inna, weryfikuje m. in. umiejętności młodych adeptów sztuki fryzjerskiej z zakresu plecionki – te misternie przygotowane fryzury wymagają niezwykłych umiejętności manualnych, pomysłowości i precyzji. Dodatkowe konkurencje, które zyskały miano koronnych to makijaż i fryzura ślubna. Konkurs wiąże się z ogromną pracą, ale daje mnóstwo satysfakcji, tym bardziej ,że przybywa uczestników i sympatyków.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 44 uczestników ze szkół średnich oraz gimnazjów. Zwycięzcami zostali:

Kategoria - "Zjawiskowa Panna Młoda" - fryzura ślubna

I miejsce - Katarzyna Piwowarczyk - Wadowice

II miejsce - Wiktoria Wasztyk - Kęty

III miejsce - Małgorzata Bukowska - Wadowice

Kategoria - "Awangardowa Plecionka"

I miejsce - Bernadeta Kapała - Maków Podhalański

II miejsce- Weronika Żurek - Maków Podhalański

III miejsce - Edyta Ligocka- ZSB-D Żywiec

Kategoria - "Kwiaty we włosach potargał wiatr"

I miejsce - Zuzanna Hudkova - Słowacja

II miejsce - Bartłomiej Greń- ZSB-D Żywiec

III miejsce - Gabriela Włosowicz- Sosnowiec

Kategoria - Makijaż Awangardowy "Cztery Pory Roku"

I miejsce - Paulina Sarna - Maków Podhalański

II miejsce - Joanna Stasica - ZSB-D Żywiec

III miejsce - Katarzyna Rubys - ZSB-D Żywiec

Kategoria Subkultury - "Moda ulicy"

I miejsce - Paulina Kupczak - Gimnazjum z Węgierskiej Górki

II miejsce - Katarzyna Widz- Gimnazjum z Przyborowa

III miejsce - Natalia Skrzypek - Gimnazjumn z Cięciny

Nagroda Specjalna od Zuzanny Sumirskiej dla Katarzyny Szumińskiej z TEB Bielsko- Biała

Nagroda Publiczności dla Katarzyny Widz z Gimnazjum z Przyborowa

Patronat honorowy nad konkursem objął Starosta Żywiecki.