Z wielką radością informujemy, że w naszej szkole powstanie Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie instalacji sanitarnych, grzewczych i gazowych.

6 kwietnia 2023 r. zostały ogłoszone wyniki I naboru wniosków w ramach konkursu "Utworzenie i wsparcie funkcjonowania 120 branżowych centrów umiejętności (BCU), realizujących koncepcję centrów doskonałości zawodowej (CoVEs)" złożonych w terminie do 16 grudnia 2022 r.

Wśród instytucji, którym przyznano dofinansowanie znalazł się Zespół Szkół Budowlano - Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu w partnerstwie z Polskim Zrzeszeniem Inżynierów i Techników Sanitarnych, Politechniką Śląską, Stowarzyszeniem Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, Firmą Grohe oraz Firmą KAN sp. z o. o.

To wielki sukces!

W ramach tego przedsięwzięcia zostanie rozbudowany budynek warsztatów szkolnych. Planowana jest zabudowa istniejącej wiaty, nadbudowa jednej kondygnacji na budynku warsztatów oraz wykonanie przwiązki łączącej budynek warsztatów z budynkiem głównym szkoły. Ponadto, w nowo powstałej przestrzeni zaplanowano utworzenie siedmiu nowych pracowni do kształcenia branżowego oraz profesjonalnej sali konferencyjno – szkoleniowej. Z łącznej powierzchni użytkowej, uzyskanej w obrębie dobudowanej kondygnacji, rzędu: 1.103,5 m kw. na pomieszczenia bezpośrednio związane z dydaktyką przeznaczone zostanie: 790,42 m kw. (71,62 %). Pozostałe 313,10 m kw. przypadnie na: komunikację, szatnie, sanitariaty, pomieszczenia biurowe, pomieszczenia zaplecza, (pokój nauczycielski), etc.

W ramach zaplanowanych robót budowlanych zostanie zlikwidowane ogrzewanie węglowe budynku warsztatów i zastąpione gazowym. Zaopatrzenie budynku BCU w energię elektryczną zapewni projektowana instalacja fotowoltaiczna. Budynek zostanie poddany dociepleniu. Wszystkie pracownie zostaną wyposażone w nowoczesne urządzenia niezbędne do kształcenia zgodnie z oczekwianiami współczesnego rynku pracy.

Od 2025 roku w BCU prowadzone będą kursy i szkolenia branżowe dla osób dorosłych, nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz studentów i uczniów w zakresie instalacji sanitarnych, grzewczych i gazowych.

Ponadto przewidziano wiele ciekawych wydarzeń, w tym między innymi organizację Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności w zakresie instalacji sanitarnych, hybrydowych konferencji naukowych nt. nowoczesnych rozwiązań stosowanych w instalacjach sanitarnych, zajęcia praktyczne dla grup uczniowskich z zewnątrz, job shadowing dla nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu z terenu całej Polski, turnusy dla pracowników młodocianych w zawodzie monter sieci i instalacji sanitarnych.

Przewidziano także utworzenie funkcjonalnej platformy e-learningowej, współpracującej ze Zintegrowaną Platformą Edukacyjną (MEiN).

Uzyskane dofinansowanie to aż 10 mln zł.

bcu logotyp

 MicrosoftTeams image 130