Drugie już Międzynarodowe Spotkanie Projektu OZE Erasmus+ odbyło się w Walencji w  Hiszpanii, w dniach 26 -29 marca 2019r.

Był to wyjazd w ramach projektu unijnego Erasmus+ „Odnawialne Źródła Energii – naszą szansą na czyste powietrze w Europie”, który rozpoczął się we wrześniu 2018r. Uczniowie i nauczyciele Technikum Urządzeń Sanitarnych w ZSBD Żywiec uczestniczyli w ciekawych zajęciach, warsztatach i szkoleniach związanych z wykorzystaniem energii słonecznej i termalnej oraz stosowaniem paneli solarnych i fotowoltaicznych w budynkach mieszkalnych. Tym razem również skupiliśmy się na problemach ochrony środowiska i omawialiśmy korzyści wynikające ze stosowania instalacji fotowoltaicznych dla czystości powietrza. Uczestniczyliśmy w symulacji obrad Kongresu Narodów Zjednoczonych dotyczących problemów z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Uczniowie zabierali głos w imieniu różnych krajów proponując swoje rozwiązania problemów ekologicznych.

Ekologiczne rozwiązania były stosowane przez nas nie tylko w teorii ale i w praktyce – wszyscy uczestnicy spotkania udali się rowerami na zajęcia sportowe, które zostały zorganizowane na plaży przez uczniów i nauczycieli szkoły goszczącej.

Nasz pobyt w Walencji, wspaniale zorganizowany przez partnerską szkołę IES Rascanya, pozostanie w naszej pamięci na długo – nasi uczniowie przeżyli przygodę życia, zapoznali się z kulturą hiszpańską, dowiedzieli się wielu pożytecznych rzeczy związanych ze swoim przyszłym zawodem i nawiązali znajomości ze swoimi rówieśnikami z innych partnerskich krajów.