Green Oasis in The City

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczący w projekcie Erasmus+ "Zielone Oazy w Mieście" wyjechali do Gujany Francuskiej w Ameryce Południowej, by wziąć udział w międzynarodowym spotkaniu szkół partnerskich zorganizowanym w ramach tego projektu.

W dniach 8.11 – 14.11.2024r., grupa uczniów Technikum Architektury Krajobrazu i Technikum Grafiki i Poligrafii Cyfrowej, pod opieką nauczycieli – Anny Pająkowskiej-Białek i Iwony Malec, udała się w długą podróż, z przesiadką w Paryżu, do stolicy Gujany Francuskiej – Cayenne, a następnie do Liceum Matiti - szkoły partnerskiej w Macourii, gdzie wraz z uczestnikami projektu z pozostałych partnerskich szkół z Walencji w Hiszpanii i Stambułu w Turcji, wzięła udział w drugim już spotkaniu partnerskich szkół. W trakcie tego spotkania uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w wielu aktywnościach projektowych, zapoznawali się ze wspaniałą tropikalną przyrodą – florą i fauną amazońskiej puszczy oraz poznawali roślinność charakterystyczną dla tego regionu świata, nie tylko w naturze, ale również w ogrodach botanicznych i w ogrodzie zoologicznym, który jest częściowo położony na terenie lasu deszczowego. Uczestnicy mogli także poznać ciekawych ludzi – uczniów i nauczycieli Liceum Matiti, którzy przygotowali interesujące warsztaty i zajęcia związane z tematem projektu, jak m.in. projektowanie i zakładanie tropikalnego mini-ogródka. Z wielką ciekawością zwiedzili różne plantacje i uprawy szkolne, na przykład uprawę drzew kakaowca w kawałku puszczy należącej do szkoły; zobaczyli jak rosną ananasy, papaja i mango oraz jak wygląda uprawa trzciny cukrowej. Odbyły się też warsztaty z projektowania zieleni przydomowej z wykorzystaniem egzotycznych roślin. Dla grupy Grafiki Komputerowej i IT zorganizowano zajęcia z wykorzystania cyfrowych narzędzi do wspólnej pracy projektowej przez Internet oraz do tworzenia prostych animacji, które można wykorzystać do promowania idei zawartych w projekcie w celu zwiększenia świadomości ekologicznej wród ludzi i do zachęcania ich do sadzenia większej ilości drzew i tworzenia małych kieszonkowych ogródków.

Wszyscy uczestnicy mieli też możliwość poznania kultury i charakteru tego dalekiego i egzotycznego dla nas kraju.

Niezwykłym przeżyciem była dla wszystkich wizyta w Centrum Lotów Kosmicznych w Kourou, gdzie można było zobaczyć, między innymi, centrum kontroli lotów oraz makiety rakiet, w tym jedną naturalnej wielkości. 

Pomimo wyskokich temperatur i wilgotności typowej dla klimatu równikowego i lasów deszczowych, wszyscy uczestnicy wspaniale spędzili ten niezwykły czas - zapamiętają pobyt w Gujanie Francuskiej, poznanych ludzi, przeżycia i przygody do końca życia.

 

green oases logo

 

      Zielone Oazy w Mieście (Green Oases in the City) to projekt programu UE Erasmus+, którego realizację rozpoczęliśmy w marcu 2024 roku. W tym projekcie uczestniczą partnerskie szkoły VET z czterech krajów i dwóch kontynentów: Polski, Guyany Francuskiej, Hiszpanii i Turcji. W projekcie biorą udział uczniowie i nauczyciele Architektury Krajobrazu oraz Grafiki i Poligrafii Cyfrowej.W ramach projektu podejmowane są różne działania mające na celu promowanie zielonych oazw naszym otoczeniu.
     Działania podejmowane od pierwszego dnia realizacji projektu przyniosły wymierny rezultat w postaci pierwszego międzynarodowego spotkania projektowego uczestników zeszkół partnerskich, które zostało zorganizowane przez głównego koordynatora – Zespół SzkółBudowlano-Drzewnych i odbyło się w Żywcu. W trakcie tego spotkania uczestnicy wzięli udziałw różnych zajęciach i warsztatach prowadzonych przez ekspertów, budowali domki-hotele dla owadów, odwiedzili wzorcowe ogrody, ale także lasy i parki, gdzie zapoznali się z roślinnością typową dla naszego obszaru. Wzięli również udział w zajęciach poświęconych jakże ważnemu obecnie problemowi oszczędzania wody i retencji wody deszczowej. Na podstawie zdobytej wiedzy uczniowieArchitektury Krajobrazu będą projektować różne wersje mini ogródków i zielonych instalacji (zieloneściany, dachy, pergole, altanki, itp.) oraz kreować pomysły na zazielenienie betonowych miejsc w mieście, które później posłużą do robienia projektów. Będą także omawiać pomysły na wykorzystanie deszczówki. Natomiast uczniowie Grafiki i IT będą prowadzić rejestrację audiowideo oraz fotograficzną wszystkich działań. Będą się zastanawiać nad różnymi pomysłami prowadzeniakampanii społecznej w Internecie i na żywo (prezentacje multimedialne, plakaty, itp.), które później wykorzystają do stworzenia kampanii społecznej mającej na celu popularyzowanie idei zielonych oaz w mieście.
     Jednym z pierwszych efektów działań uczniów i nauczycieli z branży graficznej i audiowizualnej jest prezentowany reportaż nagrany w czasie spotkania projektowego w Żywcu i zmontowany przez uczennice Wydziału Audiowizualnego hiszpańskiej szkoły IES HENRI MATISSE z Walencji: Laurę García Roman i Olgę Guillot Bernal. Dziewczyny przeprowadziły wywiady i nakręciły materiał z pomocą swoich nauczycieli zawodu: Teresy Penalba Segovia i Gemy Zaldívar Escudero.

Wypowiedzi w kolejności:

1. Anna Pająkowska-Białek – autorka i główna koordynatorka projektu, Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu
2. Mehmet Duran Ergezen – Dyrektor Szkoły i koordynator, Tuncay Azapham Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Stambuł, Turcja
3. Nehir Tunali – uczennica, Tuncay Azapham Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Stambuł,Turcja
4. Joelma Dizout – nauczycielka, Lycèe Agricole de Matiti, Macouria, Gujana Francuska
5. Altaf Maksoedan - uczeń, Lycèe Agricole de Matiti, Macouria, Gujana Francuska
6. Teresa Penalba Segovia – nauczycielka i koordynatorka, IES Henri Matisse, Paterna,Walencja, Hiszpania
7. Laura Garcia Roman – uczennica, IES Henri Matisse, Paterna, Walencja, Hiszpania
8. Mateusz Białek – uczeń, Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu
9. Olga Guillot Bernal – uczennica, IES Henri Matisse, Paterna, Walencja, Hiszpania
10. Sami Lefgoun – nauczyciel, Lycèe Agricole de Matiti, Macouria, Gujana Francuska

Serdecznie zapraszamy do oglądania :)

green oases film