Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczący w projekcie Erasmus+ "Zielone Oazy w Mieście" wyjechali do Gujany Francuskiej w Ameryce Południowej, by wziąć udział w międzynarodowym spotkaniu szkół partnerskich zorganizowanym w ramach tego projektu.

W dniach 8.11 – 14.11.2024r., grupa uczniów Technikum Architektury Krajobrazu i Technikum Grafiki i Poligrafii Cyfrowej, pod opieką nauczycieli – Anny Pająkowskiej-Białek i Iwony Malec, udała się w długą podróż, z przesiadką w Paryżu, do stolicy Gujany Francuskiej – Cayenne, a następnie do Liceum Matiti - szkoły partnerskiej w Macourii, gdzie wraz z uczestnikami projektu z pozostałych partnerskich szkół z Walencji w Hiszpanii i Stambułu w Turcji, wzięła udział w drugim już spotkaniu partnerskich szkół. W trakcie tego spotkania uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w wielu aktywnościach projektowych, zapoznawali się ze wspaniałą tropikalną przyrodą – florą i fauną amazońskiej puszczy oraz poznawali roślinność charakterystyczną dla tego regionu świata, nie tylko w naturze, ale również w ogrodach botanicznych i w ogrodzie zoologicznym, który jest częściowo położony na terenie lasu deszczowego. Uczestnicy mogli także poznać ciekawych ludzi – uczniów i nauczycieli Liceum Matiti, którzy przygotowali interesujące warsztaty i zajęcia związane z tematem projektu, jak m.in. projektowanie i zakładanie tropikalnego mini-ogródka. Z wielką ciekawością zwiedzili różne plantacje i uprawy szkolne, na przykład uprawę drzew kakaowca w kawałku puszczy należącej do szkoły; zobaczyli jak rosną ananasy, papaja i mango oraz jak wygląda uprawa trzciny cukrowej. Odbyły się też warsztaty z projektowania zieleni przydomowej z wykorzystaniem egzotycznych roślin. Dla grupy Grafiki Komputerowej i IT zorganizowano zajęcia z wykorzystania cyfrowych narzędzi do wspólnej pracy projektowej przez Internet oraz do tworzenia prostych animacji, które można wykorzystać do promowania idei zawartych w projekcie w celu zwiększenia świadomości ekologicznej wród ludzi i do zachęcania ich do sadzenia większej ilości drzew i tworzenia małych kieszonkowych ogródków.

Wszyscy uczestnicy mieli też możliwość poznania kultury i charakteru tego dalekiego i egzotycznego dla nas kraju.

Niezwykłym przeżyciem była dla wszystkich wizyta w Centrum Lotów Kosmicznych w Kourou, gdzie można było zobaczyć, między innymi, centrum kontroli lotów oraz makiety rakiet, w tym jedną naturalnej wielkości. 

Pomimo wyskokich temperatur i wilgotności typowej dla klimatu równikowego i lasów deszczowych, wszyscy uczestnicy wspaniale spędzili ten niezwykły czas - zapamiętają pobyt w Gujanie Francuskiej, poznanych ludzi, przeżycia i przygody do końca życia.