W dniach 9-16.10.2016r. grupa 25 uczniów z Zespołu Szkół Budowlano – Drzewnych w Żywcu uczestniczyła w wyjeździe do Niemiec w ramach projektu dofinansowanego przez organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.   

Nauczyciele naszej szkoły nawiązali kontakt z dwiema szkołami w Niemczech - Kaufmännische Schulen w Hanau oraz Gewerbliche Schulen w Dillenburgu. Ze strony polskiej organizatorami współpracy były nauczycielki - Paulina Rodak, Sylwia Byrtek i Beata Jabłońska. W Niemczech organizacją zajmowali się nauczyciele - Markus Kropp i Anja Stader ze szkoły w Hanau oraz Julia Reichmann ze szkoły w Dillenburgu.

Choć głównym celem wspólnie realizowanego projektu było doskonalenie języka angielskiego, to młodzież chętnie rozmawiała także po niemiecku. Nasi uczniowie w trakcie pobytu u sąsiadów uczestniczyli w lekcjach i zajęciach praktycznych, dzięki czemu poznali niemiecki system edukacji oraz nabyli nowe doświadczenia.

Uczestniczący w projecie uczniowie z Niemiec chętnie opiekowali się kolegami z Polski i z przyjemnością prezentowali niemieckie miasta - Fuldę, Hanau, Wetzlar, Dillenburg, Herborn oraz oczywiście Frankfurt nad Menem, gdzie młodzież gościła nawet na giełdzie papierów wartościowych.

Celem współpracy polsko-niemieckiej, oprócz założeń realizowanego projektu, jest głównie to, aby młodzież obu narodów poznała mieszkańców i kulturę sąsiada, nawiązała przyjaźni i obaliła dzielące ją uprzedzenia. Praca przy zadaniach opracowanych przez nauczycieli oraz wspólne spędzanie wolnego czasu, były świetną okazją do wzajemnego bliższego poznania i nawiązania przyjaźni.

Wszyscy, zarówno polscy jak i niemieccy uczniowie, z niecierpliwością czekają na drugą część projektu czyli na rewizytę w Polsce, która ma się odbyć w kwietniu 2017r.

 

Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem opracowanym przez nauczycieli szkoły w Dillenburgu.