W listopadzie 2017r. grupa 25 uczniów Zespołu Szkół Budowlano – Drzewnych w Żywcu wzięła udział w wyjeździe do Niemiec, w ramach projektu dofinansowanego przez  organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.  

Nasza szkoła współpracuje z dwiema szkołami w Niemczech - Kaufmännische Schulen w Hanau  oraz   Gewerbliche Schule  w Dillenburgu. Głównym celem wspólnie realizowanego projektu jest doskonalenie języka angielskiego, jednak przy okazji uczniowie podszkolili język niemiecki w kontaktach bezpośrednich z kolegami z Niemiec. Polska młodzież miała okazję zapoznać się z systemem edukacji w Niemczech, biorąc udział w warsztatach zorganizowanych w pracowniach zawodowych oraz przyglądając się prowadzonym lekcjom. Uczniowie z Niemiec, którzy uczestniczą w projekcie, zaopiekowali się kolegami z Polski i byli dla nich przewodnikami podczas zwiedzania szkół i miast.

Uczniowie, oprócz nauki i nawiązywania nowych znajomości mieli okazję wiele zobaczyć. Jedne z uczestników wspomina: "zwiedziliśmy miasta: Bad Homburg, Hanau, Wetzlar, Dillenburg, oraz oczywiście Frankfurt nad Menem, gdzie gościliśmy nawet na wykładzie w Banku Centralnym. W szkole w Hanau uczestniczyliśmy także w spotkaniu z posłem do Parlamentu Europejskiego Tomasem Mannem".

Celem współpracy polsko-niemieckiej, oprócz założeń realizowanego projektu, jest  głównie to, aby  młodzież obu narodów poznała mieszkańców i kulturę sąsiada, nawiązała przyjaźni i obaliła dzieląc ją uprzedzeni.Sprzyjała temu praca przy zadaniach opracowanych przez nauczycieli oraz wspólne spędzanie wolnego czasu.

Wszyscy, zarówno polscy jak i niemieccy uczniowie, z niecierpliwością czekają na drugą część projektu czyli na rewizytę w Polsce, która ma się odbyć w kwietniu.