Końcem kwietnia 2018r. kolejny raz  gościliśmy młodzież z Hesji w ramach projektu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Pierwsza część projektu – wyjazd do Hanau i Dillenburga niedaleko Frankfurtu nad Menem – odbyła się w listopadzie 2017 roku. W kwietniu nadszedł czas na rewizytę – od 22 do 28 kwietnia uczniowie z Niemiec  poznawali naszą szkołę, miasto i kraj.

Ponieważ  celem projektu jest doskonalenie języka angielskiego  jako języka międzynarodowej komunikacji,  wszystkie punkty programu prowadzone były w języku angielskim. Goście  odwiedzili Budowlankę, gdzie polscy uczniowie przygotowali pokazowe zajęcia praktyczne z każdego zawodu, w którym można się u nas  kształcić.

Pokazaliśmy  również niemieckim partnerom naszą regionalną kulturę organizując wieczór z zespołem folklorystycznym, zabawy ludowe oraz przejażdżkę zaprzęgiem konnym.

Oprócz tego uczestnicy projektu zwiedzili Żywiec, Muzeum Browaru,  zabytkowe fortyfikacje w  Węgierskiej Górce oraz wiele miejsc  w Krakowie, oczywiście z przewodnikiem i zajęciami w języku angielskim.

Dla wszystkich  uczestników spotkanie w ramach wymiany młodzieży było okazją, aby dowiedzieć się czegoś o kraju partnera,  poznać rówieśników, nawiązać przyjaźnie.

 Przede wszystkim jednak takie projekty uczą otwartości, tolerancji i współpracy z ludźmi bez względu na granice państwowe oraz motywują do nauki języka angielskiego – bo bez znajomości wspólnego języka nie ma porozumienia.