Aktualności

Zachęcamy uczniów  do udziału w naborze wniosków o przyznanie stypendiów w roku szkolnym 2023/2024, w ramach projektu „Śląskie. Inwestujemy w talenty PLUS – I edycja”.  Stypendia są finansowane z unijnych pieniędzy w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, budżetu państwa oraz budżetu Województwa Śląskiego.

W dniu 28 listopada uczniowie klas 2bT, 2dT, 2fT, 2gT uczestniczyli w programie edukacji medialnej KinoSzkoła. 

KinoSzkoła to program, którego jednym z nadrzędnych celów jest wzrost świadomości i kompetencji medialnych i społecznych wśród młodzieży.  

Podczas wizyty w żywieckim kinie „Janosik” uczniowie uczestniczyli w dyskusji a następnie seansie filmu „Zadra” w reż. Grzegorza Mołdy. Walka o marzenia i autentyczność, były głównym tematem spotkania.  

Po kinie przyszedł czas na spacer śladami zabytków miasta Żywiec, w otoczeniu pięknej zimowej aury. 

https://kinojanosik.pl/interdyscyplinarny-program-edukacji-medialnej-i-spolecznej-kinoszkola/

Zobacz załączoną galerię online na:
https://zsbd.edu.pl/szkola/aktualnosci#sigProIdb3075e88ff

1 grudnia od 1988 roku jest obchodzony jako Światowy Dzień Walki z AIDS.

W minioną sobotę branża fryzjerska wzięła udział w Międzynarodowych Targach Fryzjersko-Kosmetycznych.

 Znajomość  nowoczesnych narzędzi jest koniecznością w geodezji.

Firma Galmet jest jednym z najdłużej współpracujących z ZSB-D przedsiębiorstw i mocno wspiera kierunek Technik Inżynierii Sanitarnej,

16 listopada był dla kierunku Technik Grafiki i Poligrafii Cyfrowej prawdziwym świętem.

Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada.

11 listopada 1918 roku to święto odzyskania wolności i suwerenności państwa polskiego funkcjonujące od 1937-  z przerwami związanymi z rządzącą w Polsce czasów PRL władzą komunistyczną - do dzisiaj.

W dniu 03.11.2023r. klasa stolarzy odbyła szkolenie projektowania komputerowego  z zakresu konfiguracji korpusów meblowych z zastosowaniem akcesoriów firmy BLUM.

2.11.2023 r.,  w 100. rocznicę urodzin księżnej Marii Krystyny Habsburg, zostały zorganizowane "Zaduszki jako wspomnienie o żywieckich Habsburgach".

W marcu tego roku informowaliśmy o otrzymanej dla Technikum nr 2 dotacji na realizację Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0:

Konkursowa rywalizacja znalazła swój finał 31 października w szkolnej bibliotece.

Jak co roku młodzież zapaliła znicze na grobach pracowników ZSB-D - symbol naszej pamięci o tych którzy od nas odeszli.

Z dużym żalem informujemy, że 23.10.2023, w wieku 103 lat, na wieczną służbę odszedł ppłk Władysław Foksa ps. Rodzynek – żołnierz AK, ostatni ze zgrupowania NSZ Henryka Flamego „Bartka”, największej grupy podziemia antykomunistycznego na Podbeskidziu.

W piątek, 27.10.2023 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Dnia 02.10.2023 uczniowie klasy 3cT wraz z panią Anną Cichą udali się na dziedziniec Muzeum Miejskiego w Żywcu,

W dniach 3-6 października  odbył się  rajd turystyczno-historyczny organizowany przez IPN w Katowicach pod nazwą "W ochronie granic II Rzeczypospolitej".

12 października odbyła się uroczysta akademia z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej.

W ostatnich dniach   odbyło się szkolenie dla uczniów zawodu technik inżynierii sanitarnej z zakresu profesjonalnego sprzętu do pracy instalatora. Szkolenie przeprowadził Pan Łukasz Kłosek z firmy Rems.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym sleeveface.

Uczniowie naszej szkoły przystępują do XII edycji Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym, której motywem przewodnim jest „Poprawa zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży z uwzględnieniem znaczenia wsparcia społecznego”. 

Październikowa aura sprzyja wycieczkom, nie dziwi więc, że klasy 2fT oraz 3fT  wraz z p. Sylwią Wykręt-Saczką, p. Aliną Adamczyk oraz p. Elżbietą Zawadą wyruszyły żywieckimi ścieżkami, by zmierzyć się z tematem fotoreportażu: „Żywiec znany pokażę Wam w sposób nieznany…”

Nadszedł czas, żeby każdy z nas lokalnie podzielił się swoją energią, by rozwiązać ważny problem osamotnienia dzieci!

18 września tego roku na terenie naszej szkoły została przeprowadzona zbiórka pieniędzy przez wolontariuszkę Stowarzyszenia "Jasny Promyk Słońca", Małgorzatę Kwiatkowską,

W dniu 21.09. w czwartek w towarzystwie przepięknej pogody miał miejsce „Ekologiczny Piknik na żywieckim rynku” podsumowujący II edycję (ostatnią) programu „Smart Żywiec – (r)ewolucja”, w którym ZSB-D brał czynny udział!

Tuż przed wakacjami, w ramach lekcji z języka angielskiego z p. Izabelą Kasztelnik, uczniowie klasy 3bt mieli okazję obejrzeć fragmenty filmu dokumentalnego ,,Życie na naszej planecie’’ (Life on Our Planet).

W dniach od 6 do 9 września br.  uczniowie z klas 5ctp, 4ct, 3ct oraz 3dt wraz z nauczycielami, Elżbietą Faber-Sapińską, Joanną Pyką oraz Moniką Kwapień, odwiedzili Gdańsk, gdzie odbywały się  EuroSkills Gdańsk 2023 -  największe w Europie wydarzenia związane z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności.

BohaterON – włącz historię!  to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

12 września 2023 naszą szkołę odwiedziła mobilna Akademia firmy Kan Therm.

13 września uczniowie ZSBD w ramach profilaktyki uczestniczyli w spotkaniu z sędziami Sądu Rejonowego w Żywcu panią Sędzią z Wydziału Rodzinnego i Nieletnich SSR Aleksandrą Kożuch oraz Sędzią i Przewodniczącym Wydziału Cywilnego SSR Marcinem Lorancem. Tematem spotkania były hejt i odpowiedzialność karna.

Od poniedziałku 11 września br. możliwy jest odbiór świadectw potwierdzajacych kwakifikacje w zawodzie oraz dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe z sesji letniej 2023.

4 września 2023  uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2023/2024.

 

Uczniowie klasy pierwszej szkoły branżowej I stopnia - zawód monter sieci i instalacji sanitarnych, z zajęciami praktycznymi w szkole 
 od dnia 29 sierpnia mogą wykonywać badania w medycynie pracy.

 

4.09.2023 poniedziałek - organizacja i harmonogram sal

 

Kandydaci do klas pierwszych

  •  TECHNIKUM   (WSZYSTKIE ZAWODY)
  •  BRANŻOWEJ SZKOŁY I STOPNIA – ZAWÓD STOLARZ i FRYZJER  (z  praktyką w warsztatach szkolnych)

Dzisiaj, tj 23.06.2023r., uczniowie ZSBD w Żywcu wraz z całym gronem pedagogicznym oraz zaproszonymi gośćmi, żegnali mijający rok szkolny i powitali wakacje.

16 czerwca klasy pierwsze ZSBD w Żywcu w ramach lekcji edukacji dla bezpieczeństwa odbyły przeszkolenie strzeleckie w szkole im. J. Piłsudskiego w Moszczanicy.

Zachecamy do skorzystania z porad zawartych na poniższych stronach i plakatach.

W dniu 29.05.2023 roku w naszej szkole pani pielęgniarka Natalia Płaza, we współpracy z Panią Bożeną Zając oraz Panią Izabella Micorek (OHP) przeprowadziły warsztaty nt. Zdrowe odżywianie - zdrowe pierwsze śniadanie .

W dniu 24.05.2023 Z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia LUX MED Sp. z o. o. wraz z Polskim Towarzystwem Higienicznym przeprowadzone były warsztaty stomatologiczne dla młodzieży "Zęby na LUX - profilaktyka próchnicy zębów", który w całości finansowany jest ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja i Rozwój 2014-2020. 

31.05.2023r. uczniowie technikum geodezyjnego wzięli udział w ćwiczeniach terenowych przeprowadzonych  wokół górnego zbiornika na górze Żar.

 Z inicjatywy naszych wuefistów organizowane są dla uczniów w Budowlance "Taneczne przerwy" na sali gimnastycznej.

8 MAJA 2023 r. OTWIERAMY REKRUTACJĘ NA AKADEMII ŚLĄSKIEJ!

Ostatni rocznik po gimnazjum zdaje egzamin dojrzałosci.

28 kwietnia 2023 r. sala gimnastyczna w ZSBD wypełniła się tegorocznymi absolwentami technikum, rodzicami oraz zaproszonymi gośćmi.

Trwająca pięć tygodni rywalizacja znalazła swój finał 27 kwietnia w szkolnej bibliotece.

Wtorek, 25.04.2023 r., był dniem wyjątkowym dla klasy 2aT, bo chociaż było chłodno i padało, zamiast do szkoły pojechali na zajęcia na ATH do Bielska Białej.

W dniach 19-20 kwietnia w naszej Szkole odbyły się Dni Otwarte dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, ich nauczycieli oraz rodziców.

19 kwietnia przypadła rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Serce... Bez niego nie można żyć... Taki truizm, ale czy rzeczywiście zdajemy sobie z tego sprawę?

Żydowskie Muzeum Galicja jest od wielu lat polskim koordynatorem Projektu "Krokus", zainicjowanego przez Holocaust Education Trust Ireland.

Zapraszamy wszystkich rodziców uczniów klas maturalnych na ostatnie zebranie przed końcem roku szkolnego.

17 marca 2023r naszą Szkołę odwiedził samochód z mobilną ekspozycją urządzeń grzewczych firmy Galmet 

22 marca 2023 w naszej szkole odbył się pilotażowy certyfikowany egzamin organizowany przez akademię GROHE.

Już 28 marca br. (wtorek) Starostwo Powiatowe w Żywcu wspólnie z Kuratorium Oświaty organizuje Giełdę Szkół Ponadpodstawowych (średnich) w formie on-line!

21 marca w ZSBD odbył się Festiwal Zawodów. To wydarzenie na długo zostanie w pamięci Uczniów i Nauczycieli ZSBD.

13 marca 2023 br w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych została przeprowadzona kolejna już akcja honorowego krwiodawstwa zorganizowana przez Szkolne Koło PCK oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Dyrekcja Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu zaprasza wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz emerytów na Spotkanie Wielkanocne,  które odbędzie się w dniu 05.04.2023r. (środa), godz. 12:30 w stołówce szkolnej.

 

Trzy uczennice z naszej szkoły: Maja Bodek, Barbara Wiercigroch i Julia Staszkiewicz realizują projekt w ramach Olimpiady “Zwolnieni z Teorii”, przy wsparciu pani prof. Elżbiety Gorgoń.

Kiedy w październiku 2022 roku, odbyło się oficjalne otwarcie “CHILL STREFY”, uczniowie z niedowierzaniem i zaciekawieniem zaglądali do przedsionka sali 315.

W dniach 8 oraz 9 marca br w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu odbyły się Powiatowe Finałowe Rozgrywki w piłce koszykowej w zawodach Liceliady. Organizatorem rozgrywek był Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.

Spotkanie z płk dr Ireneuszem Kuleszą oraz Żołnierzami WCR w Bielsku-Białej.

Podkategorie