W dniu 17 lutego 2023 roku w ramach lekcji z przedmiotów zawodowych, uczniowie klasy 1dt uczący się na kierunku technik inżynierii sanitarnej, wzięli udział w wycieczce zawodowej do ciepłowni miejskiej "Ekoterm"w Żywcu.

Celem wycieczki było poznanie procesów wytwarzania, przesyłania i wykorzystania ciepła systemowego, a także kształtowanie świadomości ekologicznej poprzez przybliżenie istoty procesu pozyskiwania ciepła oraz poznanie roli zakładu ciepłowniczego w rozwoju gospodarczym miasta Żywca. Ponadto uczniowie mieli okazję zapoznać się ze specyfikacją maszyn i urządzeń grzewczych oraz technologii do produkcji ciepła. W trakcie wycieczki uczniowie poznali zasadę działania, parametry techniczne i pracę zainstalowanych kotłów opalanych paliwami stałymi, przypomnieli sobie co to jest tzw. niska emisja oraz dlaczego jest ona niebezpieczna dla zdrowia, poznali systemy odpylania spalin, a także zwiedzili pompownię ze stacją uzdatniania wody na cele kotłowe.

W drugiej części wycieczki, udali się na sieci ciepłownicze, by zwiedzić rozdzielnię ciepła na osiedlu Pod Grapą.