"Gdy ktoś się zaczyta, |
Biblioteka w roku szkolnym 2024/2025jest czynna w następujących godzinach:poniedziałek 7:45–16:35 wtorek 7:45–15:45 środa 7:45–15:45 czwartek 7:45–16:00 piątek 7:45–15:30 |
Pracownicy biblioteki: mgr Izabela Raczek mgr Karolina Widuch |
Od 27 marca 2020 biblioteka szkolna posiada fanpage na Facebooku o nazwie
Biblioteka ZSBD Żywiec
Zapraszamy do odwiedzania i polubienia naszej strony!
ZAPRASZAMY!!!
CYFROWA BIBLIOTEKA NARODOWA - KOLEKCJA LEKTUR
Drodzy czytelnicy!
Biblioteka Narodowa w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowała kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Kolekcje dostępne są pod poniższymi linkami:
Lektury szkolne. Szkoły ponadpodstawowe:
https://polona.pl/collections/institutions/1/lektury-szkolne-czesc-2-szkoly-ponadpodstawowe,NTU0Njk1MzYwMjQ3Mzc0MTI0OQ/?sort=score%20desc
W obu kolekcjach znalazło się łącznie 212 publikacji, do których dostęp dla jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych.Skorzystajcie! Serdecznie polecamy!
WYPOŻYCZALNIA
Biblioteka zawiera obecnie około 14 i pół tysiąca książek. Księgozbiór jest stale wzbogacany o nowe pozycje.
Prenumerujemy 6 czasopism. Posiadamy 129 kaset video, 121 płyt CD i DVD i 5 pendrive’ów.
Książki w wypożyczalni ułożone są zgodnie z wymogami Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej (UKD). Poza lekturami każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie.
Proponujemy książki z dziedziny beletrystyki, przygodowe, młodzieżowe, fantasy, historyczne, z historii sztuki, z poszczególnych dziedzin zawodowych, wojenne, psychologiczne, filozoficzne, i inne.
Mieści się tutaj także księgozbiór podręczny (słowniki, encyklopedie, leksykony).
W wypożyczalni znajduje się regulamin biblioteki, a także czasopisma i książki z pedagogiki (dydaktyka i metodyka). Tu znalazły też miejsce ważne dokumenty szkolne (Statut, Program Wychowawczy, Profilaktyczny, Program Rozwoju itd.)
Zbiory biblioteki zostały skomputeryzowane.
Uczniowie mogą korzystać z wolnego dostępu do półek oraz z kącika czytelniczego znajdującego się w pomieszczeniu.
CZASOPISMA
Przedstawiamy czasopisma aktualnie prenumerowane przez naszą bibliotekę szkolną. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z nimi.
PRZEGLĄD GEODEZYJNY
Czasopismo podejmuje tematykę praktyki i teorii dotyczącej geodezji, fotogrametrii, teledetekcji, wyceny nieruchomości oraz zastosowania geodezji w budownictwie, rolnictwie, leśnictwie, geologii i ochronie środowiska. Zawiera bogate informacje związane z zagadnieniami gospodarki nieruchomościami, podziałem i rozgraniczeniem nieruchomości oraz zasadami określania ich wartości. Znajdziemy tutaj najnowsze wiadomości o tworzonych systemach informacji o terenie, katastrze nieruchomości oraz metodach i technikach pozyskiwania tych informacji, również na podstawie danych satelitarnych. Są tu też zawarte aktualne informacje o kongresach, konferencjach, sympozjach dotyczących problematyki omawianej na łamach pisma oraz informacje o nowoczesnych instrumentach geodezyjnych i oprogramowaniu technologii geodezyjnej.
GEOGRAFIA W SZKOLE
Czasopismo dla nauczycieli geografii w gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych, jak również nauczycieli przyrody w szkołach podstawowych. Zamieszcza m.in. informacje na temat najnowszych osiągnięć w dziedzinie nauk geograficznych, wiadomości o wydarzeniach politycznych, gospodarczych, społecznych – z Polski i ze świata, informacje o zjawiskach fizyczno-geograficznych. Artykuły merytoryczne wzbogacone są o materiały metodyczne, zawierające przykłady, jak wykorzystać zdobytą wiedzę na zajęciach lekcyjnych. Autorami artykułów są pracownicy naukowi wyższych uczelni oraz instytutów naukowych.
VOGUE POLSKA
Vogue Polska - to uznany na całym świecie magazyn o modzie, urodzie, sztuce i stylu życia. Polska edycja na tle swoich zagranicznych odpowiedników wyróżnia się dużą liczbą reportaży, wywiadów oraz rozmaitych form dziennikarskich poświęconych nie tylko modzie, lecz także kulturze czy sztuce. W środku znajdziemy inspirację do modowych eksperymentów, propozycje polskich artystów i projektantów.
WODOCIĄGI I KANALIZACJA
Miesięcznik dla branży wodno – ściekowej, przedsiębiorstw, projektantów, wykonawców. To czasopismo o specjalistycznym profilu dotyczącym: praktycznego projektowania urządzeń z uwzględnieniem aspektów naukowych i ekonomicznych, najnowszych polskich i zagranicznych osiągnięć naukowo-technicznych, najnowszych przepisów prawa branżowego wraz z ich interpretacją, zarządzania przedsiębiorstwami wodno-kanalizacyjnymi, eksploatacji obiektów gospodarki wodno-ściekowej, ekonomicznego prowadzenia inwestycji, informacji o sposobach finansowania inwestycji.
BIBLIOTEKA W SZKOLE
„Biblioteka w szkole” Miesięcznik skierowany jest do nauczycieli bibliotekarzy, dyrektorów szkół, nauczycieli przedmiotów humanistycznych i bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych oraz publicznych. Zawiera przede wszystkim materiały praktyczne m. in. porady ekspertów, scenariusze zajęć , porady prawne, opinie, dyskusje i informacje środowiskowe. Czasopismo ma za zadanie uczynić bibliotekę szkolną centrum szkoły. Misją miesięcznika jest propagowanie czytelnictwa a także cyfryzacja bibliotek.
ŚWIAT DRUKU
„„Świat DRUKU” - miesięcznik naukowo-techniczny, przeznaczony dla studiów graficznych, agencji reklamowych, właścicieli firm, kadry menedżerskiej, pracowników drukarń, oraz dostawców nowych technologii. Współpracuje z największymi krajowymi specjalistami w dziedzinie poligrafii.Każdy numer „Świata DRUKU” zawiera artykuły oraz informacje dotyczące różnych działów poligrafii. Poza najnowszymi wiadomościami związanymi z tematami przewodnimi danego wydania zawiera teksty dotyczące poszczególnych technologii poligraficznych, maszyn i urządzeń, materiałów. Są to artykuły techniczne, prezentacje wyników badań naukowych, prezentacje poszczególnych produktów, komentarze specjalistów, wywiady, relacje z wizyt w firmach i z imprez branżowych. Szczególny nacisk kładzie każdorazowo na tematy przewodnie -dotyczące procesów poligraficznych, np. offset czy fleksografia, obejmują one: technologie, maszyny, urządzenia, materiały, przygotowanie wstępne, obróbkę końcową.
DIGITAL CAMERA POLSKA
Digital Camera Polska kierowany jest do pasjonatów fotografii cyfrowej zarówno tych początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Na ponad 160 stronach profesjonaliści podpowiadają jak najlepiej wykorzystać sprzęt i poprawić fotograficzny warsztat, a także inspirują do kreatywnej pracy z aparatem. To czasopismo dla aktywnych pasjonatów fotografii. Znajdziemy w nim nowinki techniczne, profesjonalne porady warsztatowe, testy nowoczesnego sprzętu oraz przykłady najlepszych prac. Znani fotografowie dzielą się z w nim wiedzą o tym, jak używać przesłony, zrobić niebanalny portret czy wykorzystać światło błyskowe. Siłą magazynu są nie tylko znakomite zdjęcia, starannie przygotowane teksty poradnikowe oraz wiarygodne, opiniotwórcze testy. DCP to również przydatny przewodnik po nowościach sprzętowych dostępnych na polskim rynku. Ponadto w każdym wydaniu można znaleźć strony poświęcone pracy w Photoshopie (Szkoła Photoshopa), a także ekskluzywne wywiady z najbardziej uznanymi ludźmi branży z całego świata.
DIGITAL PHOTOGRAPHER POLSKA
Pismo dla ambitnych pasjonatów fotografii, którzy chcą szlifować swój warsztat, udoskonalać umiejętności i wzmocnić portfolio. Treści stanowią przede wszystkim artykuły warsztatowe i poradnikowe. Skupia się na praktycznej stronie fotografii, choć nie brakuje również artykułów inspiracyjnych czy wywiadów z profesjonalistami. Chce także pomagać czytelnikom w podnoszeniu swoich umiejętności, dzięki podanym w przystępny sposób poradnikom. Każde wydanie to ponad 100 stron wskazówek, inspirujących galerii, a przede wszystkim porady zawodowych fotografów z całego świata.