dzien wykletych wejscie

Grąco zachęcam do obejrzenia koncertu „Młodzi Niezłomnym” .
 
Szczególnie polecamy go uczniom klas IV-VIII szkół podstawowych oraz uczniom szkół ponadpodstawowych. Koncert będzie miał oficjalną premierę  26 lutego 2021  . Transmisja rozpocznie się o godz. 20:00
 
Kolejna emisja odbędzie się w poniedziałek, 1 marca o godz. 20:05 w Programie I Polskiego Radia.
 
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Polskim Radiem. Oprawę artystyczną widowiska zapewnił zespół SOUL Sanok. Koncert „Młodzi Niezłomnym” to jedna z form uczczenia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz oddania hołdu tym, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Mamy świadomość, że naszą wolność zawdzięczamy postawie, która cechowała Żołnierzy Niezłomnych.
Zachęcam do włączenia się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
 
Z wyrazami szacunku
 
 
Przemysław Czarnek
Minister Edukacji i Nauki
 
 
 
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Tego dnia w 1951 roku, w Warszawie w więzieniu na Mokotowie, rozstrzelano przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość - ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pług” i jego współpracowników: Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela. Komuniści zakopali ich ciała w nieznanym miejscu.
Święto zostało zainicjowane przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2010 roku i miało być „wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny”.
W tym roku Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzimy po raz 10.