Maj kojarzy się szkolnej społeczności przede wszystkim z egzaminami maturalnymi.

Jednakże Członkowie Klubu Dyskusyjnego Szerokie Horyzonty właśnie w miesiącu matur zapoznali się z twórczością liryczną absolwenta ZSBD - Patryka Hutyry.

Patryk Hutyra z pewnością jest pamiętany przez wielu Nauczycieli i Pracowników Szkoły jako uczeń, jednak niemałym zaskoczeniem był fakt, że w 2022 roku wydał debiutancki tomik poezji „Wersja ostateczna”.

To właśnie z tym tomikiem zapoznali się członkowie Klubu Dyskusyjnego Szerokie Horyzonty. Część z nich – głównie uczniowie klasy 3n – postanowili sprawdzić czy teksty pisane przez ich starszego kolegę wpisują się w ich rozumienie współczesnego świata. Dyskusja nad wybranymi tekstami była ożywiona.

Poezja w wydaniu Patryka Hutyry bardzo przypadła członkom Klubu Dyskusyjnego do gustu. Z chęcią dyskutowali na temat wybranych wierszy ( np. „Szacunek” oraz „Powierniku”). Co ciekawe uczniowie zauważyli, że wiersze Hutyry mogłyby stać się tekstami hiphopowymi– gdyż są niezwykle muzyczne.

Niewątpliwie analiza wybranych wierszy była ciekawym doświadczeniem dla uczniów. Szczególnie przemawiał do nich fakt, że nawet o trudnych sytuacjach życiowych, które przeżył i o których pisze autor tomiku, zawsze należy chcieć walczyć o swoje. Członkowie Klubu przyznali, że pytanie, które często zadają nauczyciele języka polskiego na lekcjach „Co autor miał na myśli?” w przypadku wierszy Patryka Hutyry daje możliwość snucia ciekawych rozważań oraz dygresji.

Dziękujemy autorowi za udostępnienie tekstów, a Członkom Klubu Dyskusyjnego „Szerokie Horyzonty” z klasy 3n za nieszablonowe potraktowanie wierszy poety.