W dniach 27 - 29 września 2017r. uczniowie klas 4cT i 4dT uczestniczyli w atrakcyjnej wycieczce do Sandomierza, Kazimierza Dolnego, Kielc oraz Chęcin.

W czasie tych trzech dni przejechali ponad 1200 km i byli w 4 województwach: małopolskim, lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Dopisała wspaniała, wręcz letnia i słoneczna pogoda oraz fantastyczne humory. Program wycieczki obejmował: zwiedzanie Sandomierza z przewodnikiem, który pokazał uczniom najwspanialsze miejsca tego miasta tj.: Bramę Opatowską z XIV wieku oraz taras widokowy, z którego rozprzestrzeniał się wspaniały widok na miasteczko i malownicze zakola Wisły, Podziemną Trasę Turystyczną, Bazylikę Katedralną z XIV wieku oraz dziedziniec zamkowy. W drugim dniu uczestnicy zwiedzali Kaźmierz Dolny, a w nim: Rynek, słynący z renesansowych kamienic rodziny Przybyłów, kościół farny Św. Jana Chrzciciela, Mały Rynek, Synagogę, Kościół Św. Anny a na koniec słynną Górę Trzech Krzyży z której można było podziwiać panoramę Kazimierza Dolnego oraz przełom Wisły. Pobyt w Kazimierzu zakończył godzinny rejsie po Wiśle.

Ostatni dzień to zwiedzanie Kielc i Chęcin. W Rezerwacie Przyrody „Kadzielnia” uczniowie obejrzeli bogate w zajwiska krasowe i szczelinowe podziemne jaskinie a następnie udali się do pobliskich Chęcin. Zwiedzanie słynnnego XIV-wiecznego Zamku Królewskiego było prawdziwą gratką, nie tylko dla miłosników historii. Przewodniczka, ubrana w średniowieczny stój prezentowała liczne ciekawoski i niezwykle interesujące legendy związane z zamkiem oraz epoką, w której miejsce to tętniło życiem. W drodze powrotnej do Żywca udało się jeszcze odwiedzić Kraków.

Jeden z uczestników wycieczki tak ją podsumował "Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale zadowoleni, ponieważ czas spędzony z kolegami i koleżankami z klasy, był bardzo owocny. Zdobyliśmy dużo nowej wiedzy o naszym pięknym kraju i o sobie nawzajem. Wycieczka „SZLAKIEM RENESANSU” na długo zostanie w naszej pamięci".