27 października 2017r. uczniowie klasy 2k i 2cT uczestniczyli w cyklu lekcji tematycznych z biologii, chemii i ochrony środowiska p.t. „Halloween z dynią na karku 2017”.

Spotkanie adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych zostało zorganizowane przez Wydział Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska ATH w Bielsku-Białej. W ramach wydarzenia uczniowie uczestniczyli w wykładach prowadzonych przez pracowników uczelni. Ponad 300 uczestników ze szkół z Żywca i Bielska-Białej powitała prodziekan dr Monika Rom.

W ramach spotkania zaprezentowano następujące wykłady:

„Nietoperze – latające ssaki pod ochroną” – prof. dr hab. Henryk Klama

„Skąd liście wiedzą, że mają opadać?” – prof. ATH dr hab. Damian Chmura

„Pogoda na jesienną niepogodę – klimatologia w pigułce” – dr inż. Janusz Kozak

„Dlaczego dynia jest pomarańczowa, skąd się bierze zjawisko barwy i jak otrzymać barwniki roślinne – wykład z pokazem chemicznym” – dr inż. Beata Fryczkowska, dr inż. Mirosław Wiszomirski

Był to kolejny, ciekawy i pouczający pobyt uczniów ZSB-D w ATH, który powoli wpisuje się w tradycję naszej szkoły. Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z Bielska-Białej i Żywca z zainteresowaniem uczestniczyła w wykładach, które oprócz zagadnień naukowych prezentowały ciekawostki i informacje z życia codziennego. Na pewno wszyscy zapamiętali, że nietoperze, to ssaki wymagające ochrony a nie nieczyste stworzenia, które piją krew, wkręcają się we włosy czy zjadają mózg.  W dodatku ich ochrona może nam przynieść korzyści, gdyż wszystkie nietoperze w Polsce są owadożerne i niszczą szkodniki.