W dniu 3. listopada 2017r. w Zespole Szkół Budowlano - Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu odbyło się badanie spirometryczne.

W badaniu, które prowadzili dr Janusz Wyrwalski, od lat współpracujący z naszą szkołą i pani Jadwiga Semla z Państwowej Stacji Sanbitarno - Epidemiologicznej w Żywcu udział wzięli zarówno uczniowie jak i nauczyciele.

Akcja bezpłatnej spirometrii została zorganizowana w ramach zbliżającego się Światowego Dnia Rzucania Palenia i realizacji programu edukacyjnego "ARS - czyli jak dbać o miłość".

Badanie spirometryczne ocenia objętość i funkcje płuc, pozwala wykryć negatywne skutki palenia papierosów oraz umożliwia diagnozę chorób przewlekłych układu oddechowego, np. astmy. Samo badanie należy do badań trudnych, ale bardzo potrzebnych w dobie tak bardzo zanieczyszczonego powietrza.

Cieszymy się, że to właśnie w naszej szkole zostało ono przeprowadzone. Serdecznie dziękujemy.

img 20171103 083838