W konkursie Technik Absolwent za główne kryteria przyjmowane są oceny ze szkolnych świadectw maturalnych, wyniki z egzaminów zewnętrznych dających kwalifikacje zawodowe i świadectwo dojrzałości.

Brane są także pod uwagę innowacyjność i aktywność uczniów (olimpiady, konkursy, turnieje itp.).

W tym roku aż 4 uczennice z ZSB-D uzyskały wyróżnienia w konkursie Technik Absolwent.
W branży budowlano-geodezyjnej:
- Kinga Grygny - technikum budowlane,
- Dominka Hutyra - technikum budowlane,
- Monika Wyleciał - technikum geodezyjne.
W branży architektury krajobrazu
- Aneta Majkowska.

Beskidzka Rada Federacji SNT-NOT w Bielsku -Białej wspólnie ze Śląskim Kuratorium Oświaty, Wydziałem Edukacji Urzędu Miejskiego, Stowarzyszeniami Naukowo Technicznymi, przeprowadziła już po raz 28 konkurs promujący najlepszych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych regionu Podbeskidzia. W konkursie Technik Absolwent udział wzięło 20 szkół średnich zawodowych z Bielska-Białej, Żywca, Cieszyna, Skoczowa, Pszczyny, Wisły, Wodzisławia, Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej.