W dniach 7.05 – 20.05.2023r grupa uczniów naszej szkoły przebywała w Malmö w Szwecji, gdzie odbyła się część ich obowiązkowych praktyk zawodowych.

 logo szwecja erasmus

Było to możliwe dzięki projektowi KA1 Erasmus+ w ramach którego przejazd, pobyt i inne niezbędne wydatki zostały w całości sfinansowane. Najpierw jednak, 30-tu uczniów reprezentujacych 8 zawodów nauczanych obecnie w klasach trzecich technikum przygotowywało się intensywnie przez trzy miesiące do tego wyjazdu na różnych kursach przygotowawczych – m.in. z języka angielskiego, zagadnień ekologicznych, pedagogicznych i kulturowych, a także otrzymało wsparcie w psychologiczne w czasie indywidualnego treningu motywacyjnego. W czasie 2-tygodniowych praktyk uczniowie zostali przydzieleni do różnych firm w samym Malmö i jego okolicy zgodnie ze swoimi profesjami. Były to m.in. firmy budowlane, ogrodnicze, krawieckie, agencje reklamowe oraz salony fryzjerskie. Część praktykantów pracowała w biurach, część na świeżym powietrzu. Nie tylko godziny pracy były pożytecznie wypełnione – również czas wolny był tak zorganizowany, że młodzież nie mogła się nudzić. W sobotę zorganizowano wyjazd do sąsiedniego państwa, Danii i jego stolicy Kopenhagi. Grupa miała okazję zwiedzić to piękne miasto i dowiedzieć się także czegoś ciekawego o kulturze duńskiej. W niedzielę całkowta odmiana, gdyż odbyła się wycieczka krajoznawcza do Kullaberg - rezerwatu przyrody położonego nad dramatycznie pięknym wybrzeżem w regionie Skanii. W tygodniu miały miejsce zajęcia sportowe (np. tradycyjna szwedzka gra miejsko-parkowa, gry i zabawy na świeżym powietrzu czy też gra w kręgle), a na pożegnanie zorganizowano ognisko intergacyjne na plaży.