Żydowskie Muzeum Galicja jest od wielu lat polskim koordynatorem Projektu "Krokus", zainicjowanego przez Holocaust Education Trust Ireland.

Ma on na celu upamiętnienie 1,5 miliona dzieci - Ofiar Zagłady czasów II wojny światowej, przez zasadzenie dla nich cebulek krokusów. Krokusy zakwitające wiosną przypominają o niewinnych Ofiarach.

W tym roku szkolnym Nauczyciele i Uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych wzięli udział w tym przedsięwzięciu. Razem we współpracy z Żydowskim Muzeum Galicja od września do marca w ZSBD odbywały się zajęcia właśnie w ramach projektu "Krokus".

Opiekunami tej inicjatywy byli Nauczyciele ZSBD p. Anna Cicha oraz p. Wojciech Kądziołka.

W ramach Projektu "Krokus" na lekcjach historii uczniowie pogłębiali swoją wiedzę  o tragicznych wydarzeniach czasu II wojny światowej oraz o Holokauście. Podczas zajęć przywołana została postać Anne Frank i jej tragiczny los. Uczniowie zapoznali się z jej książką, którą można uznać za jedną z najważniejszych książek XX wieku napisaną przez nastolatkę. Ta lektura daje obraz tragicznych lat wojny, a opowiedziana z perspektywy nastolatki trafia mocno do współczesnego młodego odbiorcy. 
Oczywiście w ramach tej inicjatywy uczniowie razem z nauczycielami architektury krajobrazu posadzili również żółte krokusy, które upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu. 

Składamy podziękowania wszystkim zaangażowanym w Projekt "Krokus", Nauczycielom oraz Uczniom, bo dzięki Wam słowa Jodi Picoult są prawdziwe: „Tak długo, jak coś żyje w ludzkiej pamięci, nie rozpływa się w niebycie”...