19 kwietnia przypadła rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu także i w tym roku przyłączył się do akcji.  

Dlaczego żonkile? 

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznice powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. 

– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Uczniowie w ramach pamięci wykonali na lekcjach plastyki z Panią Katarzyną Stafińską papierowe, żółte żonkile.  

W tym roku akcji towarzyszyła animacja „Zdążyć przed Panem Bogiem”, opartej na motywach tekstu Hanny Krall. Krótka animacja wywołała na nas mocne wrażenia. Wzruszenia, łzy towarzyszyły prawie każdemu. Jak mówił Marian Turski były więzień obozu Auschwitz „Nie bądź obojętny. Nie bądź obojętny na zło”.