W dniu 21.09. w czwartek w towarzystwie przepięknej pogody miał miejsce „Ekologiczny Piknik na żywieckim rynku” podsumowujący II edycję (ostatnią) programu „Smart Żywiec – (r)ewolucja”, w którym ZSB-D brał czynny udział!

Nasze stoiska wyglądały imponująco i przyciągały ogromne ilości zainteresowanych. Na warsztatach z przesadzania i pielęgnacji roślin ozdobnych prowadzonych przez uczniów kl.5cTp technik architektury krajobrazu (TAK) pod czujnym okiem Pani Moniki Prochot-Malczewskiej wykorzystano wszystkie rośliny (250 szt.). Równie popularne było stoisko wymiany roślin „Przygarnij brat(k)a” prowadzone przez Panią Zofię Augustynowicz-Oziębło wraz z uczniami z klasy 3cT technik architektury krajobrazu (TAK).

Podczas tegorocznego eventu organizatorzy: Miejskie Centrum Ekologiczne w Żywcu i Urząd Miasta Żywca zaproponowali panel dyskusyjny z mieszkańcami podsumowujący działania programu zazieleniającego miasto pt. # Zielony Żywiec, na który zaproszona została Dyrektor ZSB-D Pani Beata Szemraj.

Dzięki udziałowi w programie „Smart Żywiec – (r)ewolucja” popularność Naszej Szkoły wśród mieszkańców Żywca znacznie wzrosła. ZSB-D jest rozpoznawalny i chwalony.

Warto podsumować dwa lata trwania programu „Smart – Żywiec – (r )ewolucja”. Wraz z Miejskim Centrum Ekologicznym i Urzędem Miasta Żywca nasza Szkoła podjęła trzy różne działania, a za każdym razem realizowali je z wielkim powodzeniem uczniowie branży technik architektury krajobrazu. Były to:

1. założenie i prowadzenie punktu wymiany roślin „Przygarnij brat(k)a” w pracowni architektury krajobrazu na terenie ZSB-D (koordynatorki działań: p. Zofia Augustynowicz – Oziębło i p. Monika Prochot-Malczewska);

2. warsztaty przesadzania i pielęgnacji roślin ozdobnych dla 250 mieszkańców miasta w każdym roku trwania programu podczas spotkań na „Ekologicznym pikniku na żywieckim rynku” prowadzone przez klasy TAK : 4cTp w 2022r. i tę samą grupę w klasie 5cTp w roku 2023 (koordynatorka działań: p. Monika Prochot-Malczewska);

3. założenie łąki kwietnej o powierzchni 80m² na szkolnym terenie zieleni – to kolejny element programu „Smart Żywiec – (r)ewolucja” wykonany w czerwcu br. przez ówczesną klasę 3dT TAK pod czujnym okiem opiekunów: p. Zofii Augustynowicz-Oziębło i p. Wojciecha Kądziołki. Dodatkowo w pobliżu łąki utworzony został kącik wypoczynkowy dla naszych uczniów (ławka ustawiona pomiędzy jabłoniami ozdobnymi (Malus „Royalty”).

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim Uczestnikom programu za udział i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.