Z dużym żalem informujemy, że 23.10.2023, w wieku 103 lat, na wieczną służbę odszedł ppłk Władysław Foksa ps. Rodzynek – żołnierz AK, ostatni ze zgrupowania NSZ Henryka Flamego „Bartka”, największej grupy podziemia antykomunistycznego na Podbeskidziu.

W 1942 r. został aresztowany przez Niemców, a w grudniu 1946 r. przez UBP. Był szykanowany w PRL. W 1990 r. został radnym Żywca. Za swoje zasługi został uhonorowany Krzyżem Komandorksim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

W trakcie uroczystości pogrzebowych, obecna była delegacja młodzieży z ZSB-D ze sztandarem AK, który przed laty kombatanci przekazali naszej szkole.

Pan Władysław Foksa wielokrotnie odwiedzał naszą placówkę. Zachowamy Go w pamięci jako niezwykle ciepłego człowieka, o szerokich horyzontach, wielkim sercu i pogodzie ducha. Był świadkiem wielu trudnych, ale i doniosłych wydarzeń, które kształtowały kolejne pokolenia Polaków.

Dziękujemy Panu ppłk za te lekcje historii, patriotyzmu i miłości do Ojczyzny.

Wyrazy współczucia kierujemy na ręce Rodziny i Przyjaciół – Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie ZSB-D w Żywcu.