27 października 2016r., ponad 450 uczniów odwiedziło Akademię Techniczno-Humanistyczną podczas "Halloween z dynią na karku!"

- cyklu lekcji tematycznych z biologii, fizyki, chemii, historii i przyrody, zorganizowanego przez Wydział Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska. Młodzież z liceów i techników z Bielska-Białej i Żywca entuzjastyczne reagowała na prezentowane wykłady, których treść łączyła zagadnienia naukowe z ciekawostkami i informacjami z życia codziennego.

Naszą szkołę reprezentowała klasa 4cT, realizująca rozszerzony program nauczania biologii. Od dzisiaj, na pewno łaskawszym okiem spojrzymy na nietoperze i pająki, a dynia kojarzyć się będzie nie tylko z Halloween, ale również z ciekawym procesem pozyskiwania z niej wartościowych substancji.

Zaprezentowane wykłady:

"Nietoperze – latające ssaki pod ochroną" – prof. dr hab. Henryk Klama

"Echolokacja – podstawy fizyczne zjawiska, wykorzystywanego m.in. przez nietoperze" – prof. ATH dr hab. inż. Stanisław Rabiej

"Pajęczyna – nici o wyjątkowej wytrzymałości" – dr inż. Monika Rom

"W tym zamku straszy – czyli jak budowano w średniowieczu" – dr inż. Henryk Żelazny

"Dlaczego dynia jest pomarańczowa? Skąd się bierze zjawisko barwy i jak otrzymać barwniki roślinne" – dr inż. Beata Fryczkowska, dr inż. Mirosław Wyszomirski