5. grudnia 2017r. w Zespole Szkół Budowlano - Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu otwarto najprawdopodobniej najnowocześniejszą pracownię

do kształcenia w zakresie urządzeń zasilanych energią z odnawialnych źródeł. Oficjalnego otwarcia pracowni dokonali pani Ewa Kaplyta - dyrektor szkoły "Pod Góralem" oraz pan Olgierd Szymańczyk – dyrektor handlowy firmy Galmet.

W uroczystościach uczestniczyli między innymi Wicestarosta Powiatu Żywieciego – pan Stanisław Kucharczyk oraz Przewodniczący Rady Powiatu – pan Roman Rokita, Wiceburmistrz Żywca - pani Małgorzata Bieszczad oraz

• Gabriela Gibas –Psuturi – Prezes Żywieckiej Fundacji Rozwoju
  • Józef Bednarz – Przewodniczący Zarządu Międzygminnego Związku ds. Ekologii w Żywcu
  • Andrzej Pieróg z firmy ekoGEN
  • Marek Mydlarz z firmy Solarmark
  • Szymon Sapeta z firmy Ecoliber 9wykonawca instalacji oze)
  • Mirosław Stach z firmy STACH.

CERTYFIKAT SPONSORA OTRZYMAŁY FIRMY Z BRANŻY BUDOWLANEJ:

• CEKOL, który odebrał pan Ireneusz Cieślak
  • BOLIX
  • Knauf

I Z BRANŻY INSTALCYJNEJ:

• KAN - therm, który odebrał dyrektor regionalny pan Maciej Cisek
  • SFA POLAND, który odebrał pan Grzegorz Lelek
  • GRUNDFOS POMPY
  • GALMET, który odebrał pan Olgierd Syzmańczyk
  • Eco Gen, który odebrał pan Andrzej Pieróg
  • EcoLIber, który odebrał pan Szymon Sapeta – wykonawca instalacji i montażu urządzeń.

W nowej pracowni zamontowano:

- nowoczesne urządzenia grzewcze firmy „GALMET” wygrane w ogólnopolskim konkursie „CIEPŁO Z KLASĄ” , tj.:

• Panele słoneczne wraz z instalacjami
  • Ogniwa fotowoltaiczne wraz z instalacjami
  • Powietrzną pompę ciepła „AIRMAX”
  • Mobilną ekspozycję kolektorów słonecznych

Dodatkowo, mieszcząca się w budynku szkoły pracownia fryzjerska została wyposażona w pompę ciepła „BASIC” do ciepłej wody użytkowej.

Należy podkreślić, że FIRMA KAN – therm ufundowała materiały do montażu ogrzewania podłogowego wraz z z automatyką oraz materiały do instalacji ciepłej wody użytkowej. Firma SFA POLSKA bezpłatnie przekazała nowoczesny pompo-rozdrabniacz kanalizacyjny, a Firma GRUNDFOS POMPY - 2 nowoczesne automatyczne pompy do ciepłej wody. Łączna wartość nowej pracowni to ponad 120 000zł.

Nowoczesna pracownia OZE to zasługa wielu osób, spośród których najważniejszą rolę odegrała pani Elżbieta Faber - Sapińska - nauczyciel przedmiotów zawodowych w branży instalacyjnej w Zespole Szkół Budowlano - Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu oraz uczniowie technikum urządzeń sanitarnych.

O tym wydarzeniu można poczytać i posłuchać w Radio Bielsko