Co ma wspólnego zbroja samuraja z wieczorowym płaszczem? A suknia Diora z porcelanową zastawą z przełomu wieków? Jak suknie z paryskich domów mody „rozmawiają” z obrazami polskich mistrzów?

 W dniu 21.11.2018 młodzież klasy 2k TPM uczestniczyła w wycieczce przedmiotowej do Pszczyny. Głównym celem dla nas była wystawa modowa zatytułowana „Dialogi w wyobraźni”. Jesteśmy pod wrażeniem wystawionej kolekcji, którą wzbogaciło oprowadzenie kuratorskie. Pani kurator Dominika Sulińska zdradziła nam wiele ciekawostek dotyczących projektów i zestawienia ich z eksponatami muzealnymi. W żadnym podręczniku tego przeczytać nie można. Mogłyśmy podziwiać prace najsłynniejszych projektantów jak: Yves Saint Laurenta, Diora, Chloe. Teraz już wiemy: „co ma wspólnego zbroja samuraja z wieczorowym płaszczem? A suknia Diora z porcelanową zastawą z przełomu wieków? Jak suknie z paryskich domów mody „rozmawiają” z obrazami polskich mistrzów?”

Następnie obejrzeliśmy wystawę jakże na czasie, bo poświęconą 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zatytułowaną „Orzeł czarny. Orzeł biały. Ziemia pszczyńska 1914-1922. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości".

Kolejnym celem naszej historycznej podróży było zwiedzanie zamku pszczyńskiego z XIX i XX wieku. Cała wystawa urzeka autentyzmem, przenosząc widza w klimat arystokratycznej rezydencji z przełomu XIX i XX wieku, której wygląd nie zmienił się po dziś dzień. Pani przewodnik  zapoznała nas z modą ówczesnego okresu obejmującą min. tendencje w ubiorze, zastosowanych materiałach i tekstylnej dekoracji wnętrz. Niezwykłe bogactwo zamku (jako budowli - szczególnie dekoracje ścian wewnętrznych, schody, okazałość sali konferencyjnej) jak i wyposażenie komnat, przepiękne żyrandole, bogactwo kolorystyczne i wzornicze zastosowanych tkanin żakardowych pozostanie nam na zawsze w wyobraźni, będzie kolejnym krokiem do rozwijania kreatywności i inspiracją do tworzenia projektów własnych.

 

PLAN WYCIECZKI Stajnie Książęce w Pszczynie

  1. Wystawa strojów i obiektów z kolekcji Muzealne Mody i Muzeum Zamkowego w Pszczynie – Dialogi w wyobraźni.
  2. Wnętrza zamku pszczyńskiego XIX i XX wieku. Urzeka autentyzmem, przenosząc widza w klimat arystokratycznej rezydencji z przełomu XIX i XX wieku, której wygląd nie zmienił się po dziś dzień. - Moda ówczesnego okresu: tendencje w ubiorze, zastosowanych materiałach i tekstylnej dekoracji wnętrz.
  3. Zwiedzanie zakładu w Czechowicach Dziedzicach – Sztuka Beskidzka. Zapoznanie z procesem produkcji tkanin na przykładzie sukna. Poznanie procesu wytwarzania dywanów.

O wystawie „Dialogi w wyobraźni”

Yves Saint Laurent, Dior, Chloe i Miyake to niektórzy z wielkich projektantów mody, których projekty goszczą w klimatycznych wnętrzach Stajni Książęcych już w czerwcu. Wspaniałe suknie, ale też i skromniejsze żakiety i dodatki wejdą w „dialog” z obrazami, porcelaną, grafikami i meblami ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Wystawa podzielona na kilka części opowiada o postrzeganiu i znaczeniach: koloru, formy, historii, świata zwierząt i roślin a także krajów Dalekiego Wschodu - Japonii i Chin.  Zwiedzający wystawę mogą stworzyć własną narrację za pomocą obiektów wydzielonych w części wnętrz stajni. Wychwycić związki, które umknęły kuratorom, odkryć coś swojego, a także sprawdzić dotykowe (haptyczne) właściwości obiektów muzealnych i różnych materiałów używanych do ich wykonania. Na wystawie znajdują się obiekty rzadko pokazywane, a przechowywane w magazynach muzealnych ale także te, które na co dzień eksponowane są w zupełnie innym kontekście we wnętrzach zamkowych.