17 października grupa uczniów z klasy 2dt, kształcąca się na kierunku technik inżynierii sanitarnej, w ramach wycieczki przedmiotowej z wodociągów i kanalizacji zwiedzała Miejską Oczyszczalnię Ścieków w Żywcu.

Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z systemami kanalizacji na Podbeskidziu, procesami i etapami oczyszczania ścieków oraz zagospodarowania osadów ściekowych.

W czasie wycieczki uczestnicy zwiedzili obiekty oczyszczalni, przyglądali się pracy urządzeń, a przede wszystkim dowiedzieli się, jak najlepiej wodę oczyścić. Poznali poszczególne etapy oczyszczania wody, poza tym dowiedzieli się, że oczyszcza się ją poprzez filtrowanie, a następnie odzyskuje za pomocą odpowiednich bakterii.

Podczas zwiedzania obiektów oczyszczalni uczniowie nie ukrywali, że przeszkadza im zapach, który towarzyszył zwiedzającym przez cały czas, jednak mieli świadomość, że istnienie oczyszczalni jest konieczne. Uzmysłowili sobie, jak bardzo ludzie zanieczyszczają wodę i ile pracy należy włożyć w jej oczyszczanie i uzdatnianie.